Vrba mandžuská: když chcete v zahradě více struktury

Vrba mandžuská

Vrba mandžuská (Salix matsudana) je přirozenou odrůdou vrby babylonské (Salix babylonica). Ve střední Evropě je nejoblíbenější její kultivar Tortuosa, který se může pyšnit mrazuvzdorností. Má velice zajímavé větvě, které se kroutí podobně, jako vývrtka na víno. Vzhledem k těmto větvím se jí někdy říká také vrba kadeřavá. Samotný název „tortuosa“ je španělský výraz pro slova „motaný či složitý“.

Vrba mandžuská a její charakteristika

I když je původem ze Severní Číny, nejedná se o rostlinu, která by byla náročná na pěstování, a to i v našich podmínkách. Pro mandžuskou vrbu jsou typické zakroucené větve a světle zelené listy. Tento strom kvete obvykle v dubnu. Krátce poté můžeme pozorovat atraktivní světle zelené jehnědy. Velmi často se používá u vodních ploch, kde její větve volně splývají nad hladinu. Husté větve jsou jednou z nejtypičtějších charakteristik vrby mandžuské.

Vrba

Foto: Pixabay

Pěstování vrby mandžuské

Mezi dva základní parametry pro úspěšné pěstování této vrby je dostatek světla a vody. Pokud jsou dodrženy tyto dvě podmínky, můžete se spolehnout na to, že budete mít dostatečně odolnou rostlinu, která se vypořádá i se silně znečištěným ovzduším. Pěstovat ji můžete jako solitér i jako součást zahradní kompozice či dokonce živého plotu. Vrba roste poměrně rychle, za rok můžete pozorovat přírůstky 50 až 80 cm. Cílové výšky, což je 8 až 12 metrů, doroste v asi 10 letech.

Výběr stanoviště a péče

Vrba miluje sluníčko, takže čím více, tím lépe. Kultivar „tortuosa“ je mrazuvzdorný do – 23 °C. Půda by měla být vždy vlhká, propustná, úrodná a ideálně jílovito-písčitá. Lze ji množit řízky. Na jaře, ihned po odkvetení, je vhodné provést výrazný prostřih. Díky tomu se budete moci těšit bohatšímu růstu a dobrému zdraví rostliny. Nezapomeňte na systematickou zálivku, protože vrba mandžuská je citlivá na sucho. V zimě není potřeba ji chránit před mrazem.

Zdroje info:

http://www.inmygarden.eu/cs/qr/17640

https://fajnyogrod.pl/katalog-roslin/roslina/wierzba-mandzurska-tortuosa/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!