Voňavý zimolez ozdoba exteriéru v zimě: Druhy, které zajistí rozkvetlou zahradu s intenzivní vůní

zimolez

Provoněnou a rozkvetlou zahradu můžete mít i v lednu. Intenzivní vůni vám zajistí dva druhy zimolezu. Které to jsou? Jakou péči a podmínky potřebují?

Zima je pro většinu rostlin obdobím klidu. Naštěstí jsou druhy, které kvetou i v zimě, a k tomu ještě upoutají i vůní. Mezi takové patří 2 druhy zimolezu. Pokud chcete oživit zahradu a mít ji krásně provoněnou, pak vás potěší zimolez.

Zimolez vonný je na první pohled nenápadný

Jedná se o středně bujně rostoucí keř. Dorůstá do výšky okolo 2 až 3 m. Jde o poloopadavý keř polokulovitého tvaru s postranními větvemi. Zimolez vonný pochází z Číny. Vyznačuje se tmavě zelenými listy, které jsou na konči zašpičatělé. Charakteristické jsou bílé květy s výraznou vůní připomínající jasmín, někdo ji přirovnává spíše k citronu. Pro intenzivní vůni se tento druh používá i k jarní výzdobě interiéru. Zimolez vonný vyžaduje slunné či polostinné místo. Na půdu není nijak náročný. Má rád spíše vlhčí a živnější půdy. Zpravidla se používá do skupinových výsadeb, ale vynikne i jako solitér.

Zimolez purpusův je vhodný i pro živý plot

Jedná se o opadavý okrasný keř dorůstající do výšky okolo 3 m. Listy má vejčité až eliptické, dlouhé 5 až 8 cm. Na rubu a okrajích jsou chlupaté. Na podzim opadají, ale část z nich na keři vydrží i přes zimu. Zkrášlí zahradu svými květy od února do března. Květy vyrůstají v párech na společné stopce, a to vždy v paždí listů. Vyznačují se smetanově bílou barvou. Rostlina není náročná na pěstování. Poroste vám v jakékoli půdě. Ideální je slunné stanoviště, jakožto i polostín. Tento druh zimolezu je vhodný pro vysazení do skupin, jakožto i solitér. Rovněž je ideální i jako živý plot.

kvetení

Foto: Pixabay

Zimolez coby zdroj potravy pro včely

Přestože oba druhy se pěstují pro své vonné květy, tak zároveň slouží i jako první zdroj potravy pro včely. Zimolez zvládne mrazy, přečká i teplotu 30 °C pod nulou. Po odkvětu vznikají z květů okrasné, avšak nejedlé červené plody dozrávající v červnu.

Zdroj: nkz.cz, floranazahrade.cz

Náhledové foto: Pixabay