Tchýnin jazyk jako nenáročná pokojovka

Tchýnin jazyk je většinou velmi břitký, nicméně spousta z nás má tchýně rádo. Ať už tak nebo tak, tchýnin jazyk představuje mimo jiné také zajímavou a přitom velmi skromnou pokojovou rostlinu, která je zároveň dokonale odolná. Umí vydržet i několik pěstitelských omylů v řadě, což se o mnohých ostatních pokojových rostlinách rozhodně říct nedá. Sehnat ji můžete v mnoha podobách s ostrými špičatými listy. Podívejme se tedy na původ této pokojové rostliny a na základy pěstování tchýnina jazyka.

Sanservenie jsou dlouhověké rostliny

Tchýnin jazyk je v podstatě rostlinou, která je botanicky označována jako sanservenie a řadí se do čeledi agávovitých. Jedná se o dlouhověké rostliny s původem v tropických oblastech západního cípu Afriky. Název má odvozen od protáhlých špičatých listů druhu Sansevieria trifasciata. Zajímavé jsou ale i kultivary s oválným listem Sansevieria cylindrica. Na pěstování je tato rostlina velmi nenáročná. V kombinaci s krásným vzhledem je to optimální i pro začátečníky.

Zásady pěstování tchýnina jazyka

Vekou výhodou při pěstování tchýnina jazyka je fakt, že odpuzuje škůdce. Není taktéž nijak náchylná na nejrůznější onemocnění. Optimální je pro ni prostředí s tlumeným rozptýleným světlem. Na východním nebo západním okně se jí bude dařit dokonale. Optimální jsou teploty pohybující se mezi 15 až 25 °C, v zimě bychom pak měli vytvořit prostředí okolo nějakých 14 °C. Zálivku musí mít mírnou, a to od jara až do zimy. Mezi jednotlivými zálivkami bychom měli nechat zeminu vyschnout. V zimě pak nezaléváme vůbec! Listy je třeba čas od času omýt, aby nebyly zaprášené.

Substrát pro tchýnin jazyk a jeho rozmnožování

Optimální složení substrátu je následující.

–          Jeden díl listovky

–          jeden díl drnovité hlíny

–          jeden díl jemného písku

–          kompostová zemina na dosypání

Množení tchýnina jazyka probíhá postranními výhonky nebo listovými řízky. Ty se nechají na jaře zakořenit v perlitu nebo písku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.