Ryby do zahradního jezírka: Druhy vhodné dle velikosti jezírka, kdy ryby nasadit a na co si dát pozor

ryby

Když už jste investovali do jezírka, které je okrasou zahrady, je určitě fajn, když jsou v něm ryby. Ty jezírko ještě více oživí a poskytnou vám krásnou podívanou, která má pozitivní vliv na psychiku. A co teprve, když se to v jezírku hemží různě barevnými rybkami. Které ryby jsou vhodné do malého, středního či velkého jezírka? Kdy je nasadit a na co si dát pozor?

Jezírko s živými rybami přidává na atraktivnosti. Výběr vhodného druhu ryb se odvíjí od velikosti jezírka. Sehnat ryby do jezírka není problém. K tomu ryby v jezírku mají schopnost zbavovat ho komářích larev a vás tak od komárů, čímž je zajištěna redukce jejich stavu na zahradě.

Druhy ryb vhodné do malého jezírka

Malá jezírka s objemem okolo 1000 litrů vody, kdy se zpravidla jedná o plastové výlisky, ve kterých se voda za slunečných a horkých dnů přehřívá, vede k růstu vodních řas a ubývání kyslíku. Je tak třeba obměňovat vodu. Do tohoto typu jezírka je vhodný druh karas. Avšak v tomto případě maximálně tak 10 karasů. Předností tohoto druhu je vyšlechtěná barevnost, která dokonce předčí i populární koi kapry. Karas však oproti koi kaprům není náročný. Karas má rád společenství svého druhu, tudíž je vhodné pořídit minimálně 2 kusy. Dalším vhodným druhem do menšího jezírka je slunka, která nepřerůstá velikost 10 cm.

Ryby vhodné pro střední zahradní jezírko

Do jezírka většího objemu okolo 2 až 3000 litrů lze kromě karasů vysadit i jeseny o velikosti cca 10 cm i líny o velikosti do 15 cm. Jedná se o druhy, které se vzájemně snesou. Do středního jezírka se hodí i drobné místní druhy, jako jsou například koljušky a střevle potoční. Pakliže má jezírko objem alespoň 5000 litrů, lze si již pořídit populární koi kapry.

Ryby a jejich počet pro větší jezírko

I u většího jezírka je však pravidlo přiměřenosti zásadní. Aby se to v jezírku hemžilo různě zbarvenými rybkami, můžete si pořídit různé druhy, ale pozor na počty jednotlivých ryb. Do většího jezírka můžete vysadit karase, jeseny, jesetery, koi kapry.

rybky

Foto: Pixabay

Kdy ryby nasadit a na co nezapomenout

Pakliže máte jezírko nové, tak s nasazením ryb nespěchejte, ale počkejte zhruba 15 až 20 dní po napuštění vody. Nezáleží na tom, zda je jezírko napuštěné vodou z vodovodního řádu, nebo z jiného zdroje. V jezírku se musí vytvořit biologická rovnováha. S tímto vám pomůže i zapnutá filtrace. Rostliny však do jezírka můžete vysadit ihned.

Zdroj: ceskestavby.cz, abecedazahrady.cz

Náhledové foto: Pixabay