Pes žvýká elektrický kabel: Víte, jak poskytnout první pomoc?

Elektrický kabel

Pes, zejména ten mladší, rád kouše. I když mu poskytnete hračky, které jsou k tomuto účelu určeny, může se stát, že rozkousáno bude i něco jiného. A takový elektrický kabel vypadá jako pěkná výzva! Bohužel, když je zapojen do elektrické sítě, může psovi způsobit vážná zranění: popáleniny, vysoký krevní tlak, poranění srdce a svalů a někdy bohužel také smrt. Nejlepším způsobem, jak svého psa ochránit, je samozřejmě prevence. A co když už k neštěstí došlo?

Byl pes poraněn elektrickým proudem?

Ptáte se, jak poznat, že byl pes poraněn elektřinou, když jste přímo neviděli, co se stalo? Poranění elektrickým proudem s sebou přináší určité příznaky, které vám napoví. Typickým příznakem je popálení okolo a uvnitř tlamy. Dalšími příznaky je rychlé dýchání nebo lapání o dechu, namodralá kůže, nadměrné slinění, vyhýbání se položení, kašel, problémy s polykáním. Pozorujete-li takové příznaky, okamžitě kontaktujte svého veterináře.

Pes

Foto: Pixabay

Jak provést první pomoc?

V případě, že vidíte, jak pes kouše kabel zapojený do elektřiny je třeba co nejdříve kabel odpojit. Buďte ale velmi opatrní! Nezapomeňte na to, že zasaženi elektrickým proudem můžete být také! Pokud je pes „pod proudem“, je třeba jej oddělit od zdroje elektrické energie. Nejlépe něčím nevodivým, jako je plast, dřevo, guma apod. U psa, který je v bezvědomí, zkontrolujeme srdeční tep. Pokud se vám zdá, že je srdce v nečinnosti, je třeba co nejdříve zahájit masáž srdce. I když se pes jeví v pořádku, vždy je na místě navštívit veterináře?

Jak léčí popálení elektrickým proudem veterinář?

Veterinář provede celkové fyzické vyšetření psa a na základě symptomů a zranění stanoví vhodnou léčbu. Mohou být použity intravenózní tekutiny nebo kyslíková terapie. Popáleniny budou ošetřeny náležitým způsobem a je možné, že pes dostane léky proti bolesti. Dodržte všechna doporučení veterináře, aby došlo k co nejrychlejšímu uzdravení vašeho psa.

Jak zajistit, aby se situace neopakovala?

V první řadě elektrické kabely, které nemusí být zapojeny v elektrice, odpojte. Ty, které chcete mít trvale v elektřině (běžné je to u televize, stolního počítače nebo spotřebičů, jako je mraznička, lednice), je třeba skrýt kabely tak, aby nebyly pro psa dostupné.

Zdroje info:

https://dogtime.com/dog-health/98997-electric-cord-bite-dogs-symptoms-causes-treatments

https://dogsmagazin.cz/vse-o-psech/zdravi/zasah-elektricky-proudem

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!