Okrasné kameny do zahrady patří: Druhy, které jsou vhodné pro použití

kameny

Okrasný kámen je ideální volbou do zahrady. Je praktický, dobře vypadá a dodá exteriéru jistý punc jedinečnosti. Které druhy kamenů a jak použít ve své zahradě?

Kameny na zahradě působí nejen přirozeně, esteticky, ale také nabízí praktické a funkční využití. Okrasné kameny do exteriéru můžete použít pro vysypání chodníků, gabionů, stavbě schodů, zídek, teras, ale také je využít čistě coby dekoraci.

Okrasné kameny na skalku

Vybírat můžete z lámaných hornin různých velikostí nebo drtí. Jako drenáž do zeminy lze použít střední a drobné úlomky. Ty zlepší průtok dešťových srážek, díky čemuž se vyhnete přemokření kořenů rostlin. K suchomilným skalničkám na povrchu umístěte větší kamenné kusy. Vše pečlivě naplánujte tak, aby každý ozdobný dominantní kámen měl své vhodné místo a byl alespoň z jedné třetiny ukotvený v půdě. Mezi okrasné kameny na skalku patří pískovec, břidlice apod.

Ozdobné kameny pro zahradní plochy a cestičky

Mramor, vápenec, žula i břidlice patří mezi kameny, kterými můžete vysypat zahradní plochy, pěšiny a cestičky na zahradě i terase. Mramor náleží mezi nejkrásnější ozdobný kámen. Existují varianty s jednolitou barvou i se zajímavou kresbou, kterou tvoří příměsi. Žula je vhodná i pro dláždění zahradních cest i obrubníků.

kámen

Foto: Pixabay

Kameny vhodné okolo rostlin

Okrasné kameny můžete použít i okolo rostlin, stromů či keřů. K tomu vrstva kamenné drtě či valounků zadrží vlhkost v půdě. Tudíž neplní jen dekorativní efekt, ale jsou i funkční. Například růže mají rády mramor a jeho odstín lze sladit s barvou jejich květů. Oproti tomu například azalkám a dalším kyselomilným rostlinám udělá dobře láva nebo žula.

Geometrické plochy s dekorativními kameny

Okrasné kameny využijete v moderní zahradě. Oblíbené jsou více či méně pravidelné mnohoúhelníkové tvary plně zaplněné kamínky. Populární je mramor s pestrou barevnou paletou, nejen v klasických odstínech šedi, černé či bílé, ale také v červeném či vínovém provedení. Vše může být doplněno lávou či žulou v barvě soli a pepře. Zde se fantazii a kreativitě meze nekladou.

Zdroj: mujdum.cz, floranazahrade.cz

Náhledové foto: Pixabay