Ochrana jehličnanů před těžkou sněhovou nadílkou se dá zvládnout lehce

Jehličnany

Počasí je sice ještě stále příjemné, ale pořádné sněžení se nyní o víkendu kvapem blíží, a to nejen v  horských oblastech. V nížinách bude sněžit také.  Právě na sníh by měli být připraveni i zahrádkáři, a hlavně musí před přívalem těžkého sněhu ochranu jehličnanům. Jak na to?

Ze sněhu mají radost nejvíce děti a lyžaři

Když přijde bohatá sněhová nadílka, radost z ní mají většinou jen děti a ti, co se věnují lyžování a běžkování. Hodně sněhu může nemile překvapit nejen automobilisty, ale také ty, kteří mají okrasnou zahradu se spoustou jehličnatých stromů. Těžký sníh dokáže udělat na větvích neplechu, takže z původně velmi hezky rostoucího jehličnanu je během krátké chvíle rozježené cosi, co se už mnohdy do původního stavu nedá. Abyste tomuto předešli, je třeba jehličnany zafixovat, aby jim sníh neublížil.

JehličnanyFoto: Pixabay

Sloupovité jehličnany fixujte

Problémy se sněhem se mohou vyskytnout zejména u sloupovitých jehličnatých kultivarů, jako jsou cypřišky, tisy, zeravy nebo jalovce. Před příchodem sněhové nadílky, což je obvykle na začátku listopadu, je třeba je zafixovat pevným provazem, a to minimálně na třech místech. Možno použít i měkký nerezavějící drát. Obvykle postačí stáhnout všechny silné větve.

Široce rozložité jehličnany podepřete

Ochranu si vyžadují také jehličnany, jež nerostou ani tak do výšky jako spíše do šířky. U nich také hrozí poškození přívalem sněhu. Tyto ale nesvazujeme provazem, nýbrž jim větve vhodně podepřeme podpěrami, jež jsou nahoře do písmene V. Takto lze ošetřit také jehličnany převislé – cedry, jalovce, plazivý modřín. Podpěry by měly být dostatečně silné, aby vydržely nápor těžkého sněhu.

Zdroje info: https://www.magazinzahrada.cz/jak-chranit-dreviny-pred-snehem-a-mrazem/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-chranit-stromy-stromky-a-kere-pred-snehem-mrazem-ale-i-zimnim-sluncem-26441.html
https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-125821-zimni-ochrana-zahrady

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.