Mravenci: zbavte se nepříjemného hmyzu ze své zahrady

Mravence na svých zahradách nevidíme rádi. Důvodem může být už jen to, že nás mohou nepříjemně poštípat. To ale není všechno. Mravenci mohou škodit také vašim rostlinám tím, že roznášejí mšice z jedné rostliny na druhou. Pokud si udělají domeček pod kořeny rostlin, mohou je také rovnou likvidovat. Mravence jednoduše nemáme rádi ani na své zahradě, ani ve svých domovech. Jak se jich ale zbavit?

Mravenčí ráj

Lidská obydlí jsou pro mravence místem hojnosti. Ať už na zahradě nebo uvnitř domu – lidé vždycky mají něco, co mravencům velice chutná. Sladkosti, ovoce, drobečky a různé zbytky potravin – to vše je láká. Je to pro ně natolik velkým lákadlem, že se rozhodnou žít bok po boku se svým nepřítelem: člověkem. Ten, kdo s mravenci již měl co dočinění ví, že zbavit se jich rozhodně není nijak snadné, obzvláště když nedokážete vystopovat cestičku, která vede k jejich „domečku“.

Mravenci: Foto Pixabay

Hrubá síla vs. chemie

Pokud na své zahradě najdete mraveniště, to, že jej rozboříte a srovnáte se zemí vám bohužel od mravenců neodpomůže. Mravenci si postaví nové mraveniště a bude je to stát méně úsilí než vás, když jste mraveniště ničili. Jak tedy na ně? Doma se vám zřejmě nepodaří najít, kde mají mravenci své hnízdo. Musíte se uchýlit ke způsobu zákeřnějšímu. Tím je použití chemických prostředků na mravence. Mravenci nemají rádi ani některé pachy – někdy je může odradit i aroma skořice či hřebíčku (jejich výluh můžete aplikovat na místa, kde se vyskytují).

Chemie je někdy nevyhnutelná

Pokud jste mravence neodradili pachy, které jim nevoní, nezbývá vám, než sáhnout po chemických prostředcích. Nemusíte se bát, řada z nich již není jedovatá pro vás či vaše mazlíčky a ani škodlivá vůči životnímu protředí. Poctivě si čtěte obaly těchto výrobků, abyste našli to, co hledáte. Pokud máte doma děti nebo zvířecí mazlíčky, určitě chcete variantu, která pro ně nebude škodlivá.

Jak zlikvidovat mraveniště?

Pokud jste na své zahradě objevili mraveniště nebo hnízdo mravenců, můžete se jich zbavit několika způsoby.

  1. Tím prvním je hnízdo vykopat. Vyžaduje to značné úsilí, protože mravenčí hnízda jsou hluboká, a pokud je nevykopete celé, za krátko budete mít na zahradě nové hnízdo původní velikosti.
  2. O něco lepším způsobem jsou návnady na mravence. V takovém případě poskytnete mravencům to, co chtějí: dáte jim něco dobrého. Avšak mravenci netuší, že v této dobrotě je obsažený jed, který začne působit až po nějaké době (například, když bude mravenec uvnitř hnízda a nakazí tak celé hnízdo. Bohužel, mravenci jsou schopni předávat si zprávu o tom, kde se jed vzal, a tak se může stát, že po čase se návnada stane neúčinnou (mravenci se jí začnou vyhýbat).
  3. Poslední možností je chemie (spreje, gely a prášky). Tu používejte vždy v souladu s návodem na použití. Jejich výhodou je to, že jsou účinné, avšak ne vždy zasáhnou přímo ohnisko – tedy mravenčí hnízdo. Takže i když se vám může podařit značné množství mravenců zlikvidovat, časem bude potřeba postup opakovat.

Mravenec: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!