Meloun Galia: Přichází poslední sklizeň

Meloun Galia

Jestliže jste na vaší zahradě vysadili melouny jakéhokoli druhu, nejspíše se budete aktuálně věnovat jejich sklizni. Možná bude jedna z posledních, jelikož v průběhu měsíce srpna jste nejspíše už sklidili solidní množství plodů. Pokud pěstujete meloun Galia nebo se k jeho výsadbě či výsevu chystáte příští rok, jste na správné adrese. Zaměříme se totiž nejen na tento druh melounů všeobecně, ale soustředíme se také na pěstování a samozřejmě se o ně dozvíte několik zajímavostí. Nepřestávejte číst, určitě se inspirujete.

Malý žlutý kulatý hybrid

Galia představuje fakticky hybridní odrůdu melounu Cantaloupe a klasického žlutého. Vznikl už někdy v 70. letech 20. století. Vyznačuje se především kůrou, která je postupem času žlutá. Mladý meloun Galia je zelený a postupně žloutne. Praskliny podobné síti se objevují již tehdy, když samotný plod vznikne. Někdy se ostatně plody označují jako síťované. Uvnitř je dužnina světle zelené barvy, jež postupně také žloutne. Její síla se pohybuje okolo 3,5 cm. Srdcem dužniny jsou semena ukryté ve slizovém obalu. Podobají se těm dýňovým, nicméně rozměrově jsou poněkud menší. Meloun Galia má specifickou sladkou chuť a vůni. Přirovnat ji k ničemu nelze.

Galia

Základy pěstování melounu Galia

Původně byl tento druh melounu vyšlechtěn v Izraeli. Pěstuje se ovšem po celém světě. Pustit se do pěstování melounu Galia můžete klidně i vy. Při současných podmínkách není pochyb o tom, že se vám to podaří! My se na zásady podíváme poněkud podrobněji.

Stanoviště a půdní podklad

Výsev se vyplatí realizovat na hodně slunném místě. Nám vyrostly tyto melouny i na severní části zahrady. Půda by měla být propustná, čím více humusu v ní bude, tím lépe.

Výsev

Ze semínek meloun vyroste. Je třeba umístit je do země cca v době, kdy už nehrozí teploty okolo bodu mrazu. Letos tak šlo učinit již před zmrzlými muži.

Zálivka

Vodou při zalévání melounu Galia jistě nešetřete! Přesto ji nalévejte výhradně ke kořenům rostliny a nikoliv na listy a ostatní části. Rostliny tohoto druhu melounu podobně jako i ostatních tykví a okurek jsou silně náchylné k plesnivění. Samotnou plíseň poznáte podle změny barvy a šedivého povlaku.

Galia

Poznání zralosti a sklizeň

Poznat zralý meloun Galia je hračka! Stačí se pouze dívat na barvu. Pokud je zelená, nechte meloun být. Sklidit jej sice lze, nicméně bude minimálně sladký. V klidu si počkejte až do momentu, kdy meloun zežloutne. Nemusí být nezbytně úplně sytě žlutý. Často se v tomto stádiu už plod sám odloupne od rostliny samotné.

Využití melounů Galia je opravdu pestré

Meloun Galia můžete použít fakticky v jakékoli podobě. Vynikající je čerstvý nakrájený na měsíčky či kostičky. Semínka i kůru odstraníte vcelku jednoduchým způsobem. Výborně se hodí do ovocných salátů, kdy se kombinuje především s kyselými druhy ovoce. Hodí se k rybízu, citrusům anebo malinám či jahodám. Barevně perfektně kontrastuje s borůvkami. Optimální je kombinovat meloun Galia třeba s takovým lososem, případně šunkou sušenou vzduchem. Do středomořských pokrmů se přidává běžně. Vaří se z něj také tradiční krémové polévky. Dokonce bývá součástí i různých chlazených krémů, zmrzlin a koktejlů. Barevně perfektně kontrastuje třeba právě s různými druhy jiného ovoce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.