Máte doma kotě nebo kastrovanou kočku? Vyberte jí krmivo na míru

Kočka

Kočky jsou jedny z nejmlsnějších stvoření. Uspokojit jejich chuťové pohárky může být někdy nad lidské síly. Ale ještě předtím, než budete řešit chutnost krmiva, se podívejte na jeho složení a také na to, jak je vhodné pro danou kočku. Možná jste doposud netušili, že jiné krmivo by měla mít například domácí kastrovaná kočka oproti té venkovní. Zde je jednoduchý návod na správnou volbu krmiva.

Kotě

Pořídili jste si domů kotě a lámete si hlavu nad výběrem vhodného krmiva? “Skvělou volbou je holistické krmivo bez obilovin, chemických látek a konzervantů. Vybírejte ho tak, aby kromě sušeného masa obsahovalo i to čerstvé, pokud možno vše pouze z jednoho druhu masa. Taková jsou například krmiva Marp Holistic Cat s lososem nebo s kuřecím a krůtím masem. Krmivo by mělo obsahovat alespoň 30 % bílkovin,” doporučuje Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček ze společnosti Krmiva Pučálka. Pro kotě je ve výživě důležitý obsah tuku alespoň 20 %.  Pokud možno vybírejte krmiva s přidaným čerstvým masem, to totiž zvyšuje chutnost a kočka si tohle krmivo zamiluje. Vhodné je kočce dopřát i mokré krmivo, díky kterému může organismus skvěle hydratovat.

Kastrovaná kočkaFoto: Unsplash

Dospělá kočka

Pokud máte doma kočku dospělou, zdravou a aktivní, není potřeba nad ničím moc váhat. Zde je základem všeho kvalitní a vyvážená strava se správným poměrem bílkovin, tuků, vitamínů a minerálů. Soustřeďte se zde, hned po vhodně vybraném krmivu na správně nastavené stravování. Může dojít například k úplnému rozmazlení, kdy už nebudete vědět, co kočce dopřát, aby miska byla prázdná.  “U aktivní dospělé kočky dbejte na vysoký obsah živočišných bílkovin v krmivu. Chybět by neměly ani přidané vitamíny a minerály jako je zinek, biotin, omega 3, omega 6 ale i třeba taurin pro zdravé srdce a zrak,” radí Pučálka. Zde ještě záleží, zda se kočka pohybuje pouze doma, anebo ji pouštíte i ven. Mnohdy venkovní kočka může mít vyšší výdej energie, a tak se nebojte její krmnou dávku navýšit. Pokud se vám zda, že nejí dostatečně, pozorujte její chování. Kočka je šelma, a tak je možné, že si někde ulovila “ svačinu”.

Kastrovaná a starší kočka

Jestliže máte doma starší kočku nebo kočku po kastraci, měli byste pečlivě prozkoumat složení krmiva, které jí aktuálně podáváte. Je velice pravděpodobné, že není příliš vhodné a díky němu bude mít sklon k tloustnutí a následně obezitě. Právě ta je pro zvíře velice nebezpečná. “Kastrace je pro kočku obrovská změna. Z akční kočky se stane taková pohodlnější a méně aktivnější. Často se u ní projeví větší apetit, což může vést k tlousnutí až dokonce k obezitě. Zvolte proto krmivo s nižším obsahem tuků, vhodné je například od značky Marp krmivo Holistic Sterillised CAT pro kastrované a starší kočky, se sklonem k nadváze a omezeným pohybem,“ doporučuje Pučálka. Díky tomu kočce nemusíte snižovat denní dávku krmiva.

Tip: Krmivo pro kastrované kočky by mělo obsahovat vysoký obsah bílkovin ze živočišných zdrojů, minimálně 85 %, žádoucí je i obsah čerstvého masa.

Zdroje info: chlupaci.cz, pucalka.cz

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.