Mandarinkový likér: hit letošní sezóny si můžete připravit i vy!

Mandarinkový likér

Mandarinkový likér je obvyklý v zemích, kde se mandarinky běžně pěstují. Jeho příprava není náročná. Ideální je vybírat takové mandarinky, které mají tenkou slupku a téměř žádnou bílou část. Pokud máte jiné mandarinky, můžete kůru z nich získat prostřednictvím ostré škrabky na ovoce. S ní se pokusíte získat co nejvíce oranžové části a přitom co nejméně bílé části, jinak bude váš likér příliš hořký.

Likér vyrobený ze slupek

Jedná se o skvělý způsob, jakým můžete využít slupku z mandarinek, kterou byste jinak pravděpodobně vyhodili. Dužninu si přitom můžete sníst, jak jste zvyklí. Protože mandarinky mohou být ošetřeny chemikáliemi, které mají prodloužit jejich životnost. A tyto chemikálie jsou obsaženy právě ve slupce tohoto ovoce. Proto se jich chceme zbavit. Můžete použít komerční přípravky na mytí ovoce a zeleniny (složení některých z nich ale obsahuje zase jiné chemikálie, a tak se ptáme, zda to není situace „z bláta do louže“).

Mandarinky

Foto: Pexels

Domácí prostředek na očištění slupek

Ekologické přípravky na čištění slupek ovoce a zeleniny mohou být drahé a přitom se nejedná o nic jiného, než je smíchaný ocet se sodou. A to si můžete za zlomek ceny vyrobit i doma. Smíchejte 1 lžíci kuchyňského octa a 1 lžičku jedlé sody. Zalijte to v misce vodou a rozmíchejte, aby se vše rozpustilo. Do této směsi dejte mandarinky (vcelku, neloupané). Za občasného promíchání nechte odstát 15 minut. Poté omyjte pod tekoucí vodou a osušte.

Mandarinkový likér – příprava

Na 750 až 1 000 ml dobrého alkoholu (slivovice, vínovice, vodky nebo dokonce rumu) budete potřebovat asi 20 kusů mandarinek. Oloupejte z nich slupku (výše uvedeným postupem – cílem je zahrnout co nejméně – ideálně žádné – bílých částí). Tuto slupku naložte do alkoholu do uzavíratelné nádoby, nejlépe skleněné. Nechte na chladném místě po dobu tří týdnů. Jakmile uplyne tato doba, sceďte přes jemné plátýnko. Zůstane tak tekutina bez kousků mandarinek. Rozdělte ji na dvě poloviny.

Příprava sirupů na likér

Připravovat si budete celkem dva sirupy, jeden originální a jeden krémový. Postup je stejný, jen se budou trošku lišit ingredience. Na originální sirup potřebujete 750 ml vody a 265 g cukru krystal. Na krémový sirup použijte 750 ml mléka (nebo smetany) a 265 g cukru krystal. Tekutinu s cukrem zahřejte, až se cukr rozpustí a poté nechte vychladit. Do každého sirupu přilijte polovinu macerovaného alkoholu (ve kterém byly slupky z mandarinek). Vychlaďte a nechte ještě alespoň týden odležet. Můžete si začít pochutnávat.

Zdroje info:

https://www.instagram.com/reel/CzJ7nALvX_2/?fbclid=IwAR2sNXf5LsoSVlISDuo2ge3O5geFYWcF38e5aBIgBjVBr04XczMGyKSbho0

https://www.lacucinaitaliana.com/italian-food/how-to-cook/mandarin-liqueur-recipe-to-make-it-at-home

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!