Které nářadí budete potřebovat k obkládání?

Chystáte se na obkládání? Bez tohoto nářadí se neobejdete!

Pokud jste se rozhodli pro pokládku obkladů svépomocí, je třeba si kromě prostudování postupu práce připravit také všechno potřebné nářadí. Není toho mnoho, ale nějaké nákupy vás nejspíš čekají!

řezačka Chmelík Trade.cz2

Nářadí pro pokládku obkladů

Míchadla

Míchadla nazývaná také mixéry koupíte v každém hobby marketu. jde o nástavce na vrtačku s regulovanými otáčkami. Vybírejte taková míchadla, která mají pozinkovanou či chromovou povrchovou úpravu. K míchaní budete potřebovat také nějaké kbelíky nebo vědra.

Stahovací latě

Pořiďte si jí v minimální délce 2 metry. Při výběru volte takové, které mají vodováhu, čímž budete mít při práci stálý přehled o rovnosti povrchu. Je však třeba myslet na to, že vodováha měří s odchylkou cca 0,5 mm. V případě, že chcete mít jistotu skutečné roviny, zvolte přesnější měření pomocí jiných přístrojů.

Stěrky

K nanášení lepící hmoty budete jistě potřebovat stěrky různých typů. Do své výbavy zařaďte hladké i zubové. jejich použití závisí na tom, zda zvolíte štěrkovou nebo lepenou hmotu. velikost zubů u zubové stěrky by měla odpovídat potřebné výšce lepící hmoty, která závisí na typu vybraných obkladů.

Řezačky

Vybrané obklady bude jistě třeba nařezat dle dispozic obkládaného prostoru. K řezání obkladů je třeba mít k tomu určené řezačky. Řezačka na obklady je dostupná v různých typech i velikostech. Řezání delších dlaždic můžete provádět třeba elektrickou řezačkou, která disponuje vodním chlazením. Ostré hrany oříznutí pak můžete srazit obkladačským pilníkem.

Potřeby na spárování

Ke spárování si připravte speciální stěrku vyrobenou z měkčeného plastu nebo gumy. Použít však můžete i plastové hladítko. K finálnímu čištění spárované plochy (cca hodinu a půl po spárování) používejte mokrou houbu, která srovnává případné nerovnosti spáry.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.