Kávový filtr v květináčích může prospět zdraví vašich rostlin!

Zálivka

Zálivka je pro každou rostlinu velmi důležitá. I kaktusy potřebují čas od času trochu vody, ostatní rostliny mají potřebu ještě mnohem vyšší. Správná zálivka vede ke krásným listům a celkově ke zdraví rostlin (jsou-li splněny také další důležité podmínky pro jejich pěstování). Řada zahradníků má spoustu triků, kterými si své zahradničení usnadňují. Jedním z nich je vložení kávového filtru do květináče. Proč je to dobrý nápad?

Snadnější zálivka

Pokud svou rostlinu zasadíte do kávového filtru, který pak vložíte do květináče, můžete si usnadnit pěstování rostlin hned v několika ohledech. Tím prvním je to, že si usnadníte zálivku. Kávový filtr je vhodný pro zapomětlivé zahradníky, kteří zalévají až v okamžiku, kdy květiny začínají vadnout. Dokážou totiž udržet vlhkost v květináči po delší dobu. Voda se vypařuje pomaleji. Navíc při zálivce nestéká až na okenní parapet. Ti šetřiví zase ocení, že se jedná o způsob, který pomáhá šetřit vodou.

Přesazování

Foto: Pixabay

Velké množství vody

Příliš velká vlhkost je pro celou řadu rostlin mnohem nebezpečnější, než krátkodobé sucho. Vlhké kořeny jsou náchylné k plesnivění, zároveň mnohem méně efektivně přijímají živiny z půdy. Kávový filtr má ale další výhodu. Kromě toho, že vodu absorbuje a udržuje vlhkost v květináči, je propustný. Nadměrné množství vody tedy dokážou odvést ven z květináče.

Snadnější přesazování

V případě, že se jedná o menší rostliny, pomůže vám filtr také při přesazování. Je to jakýsi obal zeminy vaší rostliny, takže ji budete moci snadno vyjmout z květináče. Poté už budete moci snadno přesadit do jiného obalu.

Použitý kávový filtr

Použít můžete samozřejmě čistý a nový kávový filtr, vhod přijde ale i ten použitý. A kávovou sedlinu z něj rozhodně nevyhazujte! Může dodat prospěšné živiny do vaší zeminy. Můžeme o ní přemýšlet jako o ekologickém druhu zeminy. Pokud bude ve filtru v kontaktu se zeminou, budou se živiny z ní uvolňovat postupně. Toto řešení je vhodné zejména pro rostliny, které milují půdy s kyselým pH. Budou kvést bohatěji a potěší také kvalitou svých listů.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-w-jakim-celu-wkladac-do-doniczki-filtr-do-kawy-pielegnacja-r,nId,5798387

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!