Jaký pozemek je nejvhodnější pro stavbu rodinného domu?

Mít krásný nový dům a velkou zahradu zcela určitě stojí zato. Před stavbou samotného domu je ale třeba pečlivě vybrat vhodný pozemek, který by se hodil. Mnozí lidé chtějí stavět dům a vůbec si neuvědomují, že o výběru pozemku by měly rozhodovat mnohé velmi důležité klíčové faktory. Pokusme se tedy shrnout všechny aspekty týkající se výběru konkrétního pozemku ke stavbě domu. Díky nim se vám bude pozemek vybírat snáze.

Výběr pozemku dle dispozic domu

Pokud máte možnost, pak je skvělé vybrat si pozemky na bydlení podle typových domů, které by na pozemcích měly stát. Ideální je nechat si neprojektovat domek a pak si zakoupit tvarově pozemek, na kterém jej později můžete postavit. Optimální je volit pozemek větší, aby bylo dost místa zejména za domem, kde bude zahrada a užitkové prostory. Před domem ovšem musí být místo také, a to na stání pro automobil.

Zahrada v hlavní roli

Hodně důležitým faktorem z hlediska výběru pozemku je pochopitelně i zahrada. Pokud chcete mít menší užitkovou zahradu, pak je ideální volit pozemek větší, jehož součástí pak bude moci být i hřiště pro děti a třeba bazén. Ostatně právě jeho role je hojně diskutovaná. V případě, že chcete mít bazén integrovaný v zemi, musíte počítat s velkou porcí prostoru. Počítáte-li se sadem, pak rozhodně volte pozemek minimálně o výměře 2000 m2.

Jaký typ pozemku volit

Pozemky je také třeba vybírat i s ohledem na jejich zařazení. Optimální volbou je především stavební pozemek. Ten je již připraven ke stavbě rodinného domu se vším všudy. Pokud zvolíte pouze ornou půdu, anebo zahradní plochu, pak budete muset počítat s tím, že v konečném důsledku bude zapotřebí dotažení inženýrských sítí, bez nichž se bydlet rozhodně nedá. Pokud se budete chtít podívat na některé pozemky, pak je k dispozici široká nabídka pozemku v Plzni. Určitě si některý z pozemků vyberete.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.