Jak vybrat zahradní stůl? Kritérií je více

Zahradní stůl

Letní sezóna je pomalu v plném proudu a mnozí z vás zjistili, že na jejich stávajícím nábytku se podepsal zub času a bylo by potřeba jej obnovit. Většina z nás totiž tráví v létě svůj volný čas nejraději na čerstvém vzduchu, a tak se zde chceme cítit co nejlépe a k tomu mimo jiné patří i správně zvolený typ zahradního nábytku, jehož základem je zahradní stůl. V tomto článku vám nabídneme několik variant venkovních stolů, které by se hodily přímo na vaši zahradu, balkon nebo terasu.

Jaký materiál zvolit?

Pokud budeme hledat nový zahradní nábytek, tak se v prvé řadě asi zaměříme na materiál, ze kterého bude vyroben. Je totiž rozdíl, jestli pořizujeme zahradní stůl na otevřený balkon nebo krytou terasu, či pergolu. V otevřeném prostoru trpí všechny materiály. Zde se hodí například plast, umělý ratan nebo ošetřený kov. Pokud jste majiteli kryté terasy, máte větší možnost výběru. Kromě již zmíněných materiálů můžete vybírat také z přírodního ratanu nebo dřeva.

Zahradní stůl

Foto: Pixabay

Kovový zahradní stůl vydrží všechno

Obecně řečeno, kov je velmi odolný materiál. V případě zahradního stolu je nejlepší volbou hliník nebo ocel. Pokud bude navíc ošetřen kvalitním nástřikem, poslouží vám jistě několik let. Tento materiál totiž odolá vlhkosti, dešti i slunečním paprskům. Kovový zahradní stůl zkrátka něco vydrží. Snad jedinou nevýhodou kovového nábytku je jeho pořizovací cena. Musíte zde počítat s vyššími náklady, ale odměnou vám bude jeho dlouhověká životnost.

Dřevo jako nestárnoucí klasika

Dřevo je z pohledu zahradního nábytku nesmrtelnou klasikou. Jedná se o krásný a přírodní materiál. Vyžaduje ale také potřebnou péči. Povrchová úprava bývá zpravidla olejovaná nebo lakovaná. V obou případech jej musíte čas od času obnovovat. Dřevo je náchylné jak na sluneční paprsky, tak na vlhkost. I přesto se jedná o jeden z nejoblíbenějších materiálů pro výrobu zahradních stolů. Dřevěný zahradní stůl voní přírodou a lidé si tohoto aspektu cení.

Při výběru zahradního stolu je důležité myslet nejen, z jakého materiálu bude vyroben, ale také k jakým účelům nám bude sloužit. Z výše uvedených odkazů si určitě vybere každý.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.