Jak vybrat kvalitní kompresor

Olejový kompresor

Když potřebujete nafoukat kola u automobilu anebo jízdní kolo či míč, potřebujete spolehlivý zdroj vzduchu. Tím může být samozřejmě klasická pumpa. Chcete-li mít ale veškerou práci splněnou bez vaší námahy, vyplatí se pořídit kvalitní kompresor. Na trhu se dnes nacházejí nejrůznější modely, které se vyznačují nejen odlišnými cenami, ale i kvalitou. I proto jsme pro vás připravili několik rad, které vám mohou pomoct při volbě toho správného přístroje. V následujících řádcích si ukážeme, jak je třeba postupovat při volbě toho správného modelu.

Jaký výkon je optimální?

V první řadě byste měli vybírat kompresor podle výkonu. Důležitý je přitom i tlak v tlakové nádobě. Celkový objem takové nádoby dokáže prozradit mnohé. Sací výkon motoru se počítá jako poměr mezi objemem válce a počtu otáček. Výkon samozřejmě poznáte i podle údaje udávaného výrobcem v barech. Pro foukání pneumatik anebo míče stačí model pohybující se okolo 100 lt/min. Jestliže potřebujete připojit pneumatické nářadí, je třeba vybírat vyšší výkon. Ideální je mít nějakou tu rezervu.

Olejový, či bezolejový?

Pro domácí využití jsou určeny pístové kompresory. Vybírat můžete mezi olejovými a bezolejovými modely. Olejový kompresor funguje z hlediska mazání podobně jako spalovací motor. V případě využití pneumatického nářadí je ideální volbou. Jestliže potřebujete pouze kompresor na foukání míče anebo na pneumatiky, bohatě vám postačí bezolejový model. Ten bývá většinou z hlediska rozměrů poněkud skladnější a výkonem postačí.

Další aspekty výběru

Moderní vzduchotechnika by měla být určitě spolehlivá. U neznačkových modelů ale toto rčení určitě neplatí. Nejrůznější asijské typy se proto nevyplatí nakoupit. Na neznačkové typy také nedostanete náhradní díly. Mimo jiné také dbejte na údaje týkající se hlučnosti konkrétního modelu. Ideální je logicky co nejméně hlučný typ.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.