Jak ohřát řízky, aby chutnaly jako čerstvé – jde to i v mikrovlnce, trpělivce však odmění trouba

Jak ohřát řízky, aby chutnaly jako čerstvé – jde to i v mikrovlnce, trpělivce však odmění trouba. Řada lidí své jídlo ohřívá jednoduše v mikrovlnce – to však nebývá obvykle úplně dobrý nápad, protože některé druhy (jako například řízky), mohou později být nepříjemně vysušené.

To je způsobeno tím, že mikrovlnka ohřeje jídlo nerovnoměrně. Některé části řízku tak mohou být přehřáté a vysušené, zatímco jiné části zůstanou chladné. Kromě toho mikrovlnná trouba nemá tendenci dělat na řízcích křupavou krustu, kterou byste obvykle získali při jejich smažení na pánvi.

Pro udržení chuti a textury řízků je lepší použít metodu pečení nebo aplikovat šikovný fígl s mikrovlnkou. Tyto metody umožňují řízkům se mnohem lépe (a především rovnoměrně) prohřát a také přispívají k udržení křupavé kůrky a šťavnatosti.

Ohřev v troubě je sázkou na jistotu

Pokud chcete mít jistotu, že vaše řízky budou jak čerstvě upečené, rozložte je na pečicí papír a vložte do trouby rozehřáté na 150 °C. Po 5 minutách je lehce potřete máslem (rozhodně by se okolo nich neměla utvořit loužička) a prohřívejte dalších 5 minut. Uvidíte, že budou chutnat skoro jako kdybyste je právě vytáhli z pánve.

Foto: Pixabay

Ovšem až je budete z trouby vyndávat, určitě do nich nezakrojujte hned. Naopak – nechte je alespoň 2 minuty odpočívat (stejně jako se to doporučuje u steaku). Šťáva se tak krásně rozlije do masa a řízky budou jednoduše perfektní.

Trik s mikrovlnkou

Pokud však musíte k jejich ohřevu přece jen použít mikrovlnku, doporučujeme použít nižší výkon a pravidelně řízky otáčet, abyste minimalizovali riziko jejich nerovnoměrného prohřátí. Trik s máslem se vám tu však bude hodit také. Rozehřejte ho, řízky potřete z obou stran a ohřívejte celkem asi 3 minuty. Budou chutnat skvěle a zaručeně neztvrdnou.

Funguje i pařáček, nebudou však křupavé

Někdy se doporučuje i ohřívání řízků na paráčku. Slibuje šťavnaté maso i rychlou přípravu. Ovšem tento postup má jednu nepříjemnou nevýhodu – řízku budou vlhké a do křupavosti budou mít daleko. Někdy se z nich také může začít uvolňovat jejich chutný obal. Pokud však hledáte způsob, jak je ohřát skutečně dietně, klidně pařáček vyzkoušejte. Třeba budete nepříjemně překvapeni.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-ohrat-rizky-30001214.html, https://www.life24.cz/zajimavosti/ohrivane-rizky-jsou-pry-hnus-hospodsky-ze-sumavy-ale-radi-jak-zachovat-jejich-krupavost-staci-obycejna-trouba, https://www.nasezahrada.com/jak-ohrat-smazene-rizky-aby-byly-zase-jako-cerstve-vyuzijte-i-nektere-zvlastni-pomocniky-z-domacnosti/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)