Jak na mech v zámkové dlažbě

Zámková dlažba

Spatřili jste mech před domem v trávě, v dlažbě a zkrátka všude, kde jej ani za nic nechcete mít? Nejste sami. Skutečně stačí pouze trvalejší vlhkost, spóry této rostliny, malinké množství hlíny a neštěstí je na světě. No, neštěstí. V lese, když v takovém mechu najdete hříbek, spíše jej velebíte. V dlažbě ale nemá co dělat! Jak na něj? Několika různými způsoby. My si ty nejznámější zkusíme představit v následujících řádcích. Ne všechny jsou zaručeně stoprocentně efektivní, ale mohou pomoct.

Mechanická likvidace mechu v zámkové dlažbě

První způsob odstranění mechu je čistě mechanický. Jinými slovy, eliminovat jej lze tak, že si vyrobíte speciální nástroj, kterým mech eliminujete. My jsme si v jednom z hobby marketů pořídili kypřidlo. Právě z něj lze tento nástroj vyrobit. Stačí pouze ohnout do potřebného úhlu prostřední hrot a následně jej pomocí brusky zmenšit tak, aby se vešel do mezer mezi zámkovou dlažbou. Poté se již můžete pustit do práce. Pokud si nevíte s výrobou rady, můžete si prohlédnout naše video s podrobnějším návodem.

Likvidace mechu v dlažbě proudem vody

Pokud máte doma wapku, můžete se do mechu pustit i s ní. Proud vody by měl mechový porost bez větších problémů eliminovat. Pravda je ovšem taková, že ven dostanete jak mech samotný, tak i hlínu a další součást porostu, který se nachází mezi dlaždicemi. Připravte se tak na spousty špíny, která se bude kolem vás nacházet. Vy sami také stoprocentně budete pořádně špinaví. Práce je také poměrně zdlouhavá a náročná.

Mech v dlažbě

Ostatní alternativy

Mnozí lidé radí využít vápno. To mechu skutečně nesvědčí, nicméně nesmí se dostat do trávníku, který umí likvidovat také, a to spolehlivě. To samé platí i o nejrůznějších sprejích a přípravcích na bázi herbicidů. Ty také mohou mech zničit. Jeho zbytky budete ale nuceni stejně mechanicky odstranit.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.