Česnekové výhonky nevyhazujte na kompost, ale využijte je v kuchyni: Dodají jídlu svěží chuť

česnek

Pokud jste doposud patřili mezi ty, kteří česnekové výhonky dávali na kompost, tak to nedělejte. Ano, tyto výhonky s poupátkem se vyštipují. Nabízí však využití v kuchyni. Jak chutnají a jaké nabízí mnohostranné využití?

Přestože česnekové výhonky končí v kompostu či odpadu, případně si na nich pochutnají slepice, tak naštěstí už přibývá těch, kteří vědí, že je škoda takového plýtvání. Česnekové výhonky poslouží v kuchyni, kde nabízí pestré využití. V Asii jsou česnekové výhonky velmi populární, u nás si nachází cestu na talíř pozvolna a jistě. Uznejte sami.

Zaujmou příjemnou a jemnou chutí

Výhonky dodají pokrmu svěží zelenou barvu, a hlavně příjemnou a jemnou česnekovou chuť, která je jemnější. Není tak štiplavá, jakou má stroužek česneku. Není třeba se ani obávat typického česnekového odéru. Rovněž jsou výhonky vhodné i pro toho, kdo běžně česnek nemusí, protože je pro něj příliš agresivní a nedělá mu dobře na žaludek. Česnekové výhonky jsou šťavnaté, křupavé a spíše připomínají chuť jarní cibulky.

Ingredience do každého pokrmu

Ke konzumaci použijte omyté části bez pacibulek na konci. Výhonky jsou vhodné do zeleninového salátu, rovněž tak perfektně chuťově doplní zeleninu pečenou v troubě, můžete je přidat ke grilované či restované zelenině na pánvi. Použít je lze také k masu. Poslouží i jako náhrada zelených fazolek či bambusových výhonků. Hodí se taktéž do polévek, pomazánek, vaječných omelet a velmi chutné jsou na chlebu s tvarohem nebo máslem. Použít je můžete i k připravovaným těstovinám, rýži apod.

výhonky

Foto: Pixabay

Skladování a zpracování výhonků

V dobře uzavíratelné nádobě vydrží v lednici minimálně týden, respektive dva. Také je můžete krátce blanšírovat, tj. povařit 1 minutu ve vroucí vodě, pak prudce zchladit a poté osušit a na kousky nakrájené skladovat v mrazáku.

Možné je také naložení výhonků do sladkokyselého nálevu obdobně jako okurky a zavařit coby chuťovku. Výhonky díky tomu, že připomínají fazolky, se dají i obdobně použít. Můžete je zkusit na kyselo se smetanou a servírované s bramborem a vejcem natvrdo.

Zdroj: fresh.iprima.cz, apetitonline.cz

Náhledové foto: Pixabay