Březen je ten správný čas pro péči o ovocné stromy

Ovocné stromy jsou zdrojem mnohého chutného ovoce. Abyste si ale zajistili co nejbohatší sklizeň, je již nyní zapotřebí věnovat se ochraně vašich ovocných stromů ale také keřů s drobným ovocem. Tato předjarní péče zahrnuje zejména ochranu stromů před škůdci a chorobami, které jsou v poslední době čím dál častější a rozmanitější.

Ochrana proti škůdcům

Právě březen a začátek dubna je tím správným časem, kdy je potřeba myslet na ochranu svých dřevin přen škůdci, ale také před různými chorobami. Začněte včas a pravidelně dodržujte termíny ochrany po celou sezónu. Pro aplikaci hnojiva je důležité, aby teploty byly alespoň 10 °C. Rozhodně by také nemělo pršet – postřik na stromech musí do večera uschnout. Při aplikaci je důležité, aby bylo bezvětří. Tím zajistíte, že hnojivo půjde tam, kde je ho potřeba a zamezíte přílišnému plýtvání.

Bílení kmenů

Součástí jarní přípravy je také bílení kmenů. To vám může pomoci proti vzniku mrazových desek, působí ale také jako dezinfekce. Další výhodou bílení kmenů pomocí vápna je omezení vzniku zelených povlaků, jako jsou různé mechy a lišejníky, na kůře stromu. Abyste dosáhli co nejmenšího množství škůdců, je zapotřebí veškeré dřeviny řádně očistit – od starých listů nebo nesesbíraného ovoce. Při prořezávání odstraňte veškeré větve, které vypadají nemocně nebo jako by byly napadené nějakými škůdci.

Hlavní zásady při postřiku

Platí, že čím vyšší je teplota při nanášení postřiku, tím účinnější postřik bude. Důvodem je to, že škůdci při vyšších teplotách dýchají intenzivněji a tím se jich více zahubí. Pokud je vlhko nebo do dvou hodin od aplikace postřiku začne pršet, pak bylo stříkání naprosto zbytečné a budete je muset provést znovu. Bezvětří je vaším přítelem, protože když fouká vítr, tak je postřik odnášen i tam, kde jej nechcete. To znamená zbytečné plýtvání postřikovým prostředkem.

nasezahrada@centrum.cz'

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

5 komentářů

 1. aerostanislav@seznam.cz'Stojaspal Stanislav Odpovědět

  Dobrý den.
  Na svých ovocných stromech nám vysazené dravé roztoče,nerad bych je zlikvidoval postřikovými látkami.
  pora´dte jak na to,?

  1. val.ive@seznam.cz'Iveta Odpovědět

   Při nákupu dravých roztočů je součástí balení i seznam povolených postřiků.Pokud jej nemáte, na stránkách biocont laboratory.cz je najdete.

 2. v.sejkora@seznam.cz'Vladimír Odpovědět

  Dobrý den, loni na jaře jsem zasadil hrušeň, ujala se, ale skoro celý čas měla hodně černé listy, trochu zkrabatělé a skoro nevyrostla. Čím a kdy bych ji měl postříkat?Děkuji.

 3. mank.st@seznam.cz'Mánková Odpovědět

  Odpovídám panu Vladimírovi, pokud bude kolem hrušně nasázená jakákoliv tůjka, tak to bude hrušni škodit.

 4. mank.st@seznam.cz'Mánková Odpovědět

  Pro p. Vladimíra ze 13.3 2019 hrušeň nesnáší kolem sebe- byť i kdyby to bylo v jiných zahradách, tak nesnáší tůje, nejděte si to na stránkách, hrušni to škodí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *