Angrešt a rybíz: Po sklizni je prořezejte

Rybíz červený

Ovocné keře potřebují dostatek péče, aby se vám příští rok mohly odměnit stejně velkou (nebo dokonce vyšší úrodou). Právě prořezáváním těchto keřů můžete dosáhnout toho, že keře budou vzdušnější a méně náchylné k chorobám. Takto se obvykle zbavujeme kromě čtyřletých a starších větví také malých a neduživých výhonů. Pokud vám po větvích zbývá místo prázdné, můžete je použít pro zapěstování nových výhonů. Takto se keře každoročně postupně zmlazují.

Péče, kterou si ovocné keře zaslouží

Kromě samotného prořezání je vhodné provést ještě několik málo dalších úkonů. Tak například – zbavte záhon v okolí keře plevele a půdu lehce prokypřete. Můžete přidat dobře uleželý kompost. Každou rostlinu pořádně zalijeme a můžeme použít také mulč – vhodná (a nejlevnější) varianta je například posekaná tráva.

Péče o rybíz

Jako první ze všech ovocných stromů je na řadě právě rybíz. Ten můžete pěstovat buď jako keř nebo stromek. Pokud se rozhodnete pro keřový rybíz, můžete se těšit na dlouhou životnost svých keřů (obvykle více než 20 let) a odolnost proti větru. Stromkový rybíz zase zabere mnohem méně místa, má však mnohem kratší životnost (okolo 10 až 12 let) a potřebuje pevnou oporu.

Prořezávání keřového rybízu

Největší sklizeň dávají dvouleté nebo tříleté větve. Starší větve (s postranním obrostem) se proto odstraňují, a to po sklizni a těsně u země. Na jejich místo můžeme použít tři až čtyři silné jednoleté výhony – jeden keř by však neměl mít více než osm až dvanáct větví. Každý rok tak vyřežeme vždy jednu třetinu keře. Jednoleté výhony po sklizni nezkracujeme.

Prořezávání stromkového rybízu

U stromkového rybízu se všechny větve zkracují asi o jednu třetinu. Všechny suché a neduživé výhody odstraňte. Stromkový rybíz by nemělo tvořit více než osm až deset větví. Také střed korunky je potřeba trochu provzdušnit. Zkontrolujte také úvazky.

Angrešt

Angrešt: Foto Pixabay

Péče o angrešt

Také angrešt může být keřový nebo stromkový. Obecně platí, že kvalitnější plody pochází ze stromkového angreštu. Ten po sklizni prořezáváme obdobným způsobem jako rybíz – ponecháme šest až sedm hlavních větví. Keřové angrešty se po sklizni prosvětlí a odstraní se nevyzrálé výhony. Další práce na angreštu (ale i rybízu) a jeho prořezávání nás čeká až v předjaří.

Rybíz: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!