Zimolez kamčatský produkuje chutné plody podobné borůvkám

Zimolez kamčatský

Každý rok se snažíte vypěstovat keř kanadských borůvek a nedaří se vám to? Můžete zkusit nejprve něco jednoduššího. Právě zimolez kamčatský produkuje plody vzhledově i chuťově podobné borůvkám, proto se mu říká kamčatská borůvka. Pěstování zimolezu je ale o něco jednodušší, než právě u borůvek. Protože se ale jedná o cizosprašnou rostlinu, je vhodné vypěstovat dva či dokonce více keřů, které se budou vzájemně opylovat.

Jakou zvolit půdu pro výsadbu?

Zimolez kamčatský nemá žádné speciální požadavky na substrát. Vystačí si s jakoukoli průměrnou zahradní půdou. Zavedené rostliny si poradí i s krátkodobým suchem, ty mladší je potřeba občas zalévat. Vyberte pro ně místo na světle nebo i v polostínu. Na světle ale lépe plodí a také lépe a rychleji roste.

Zimolez kamčatský

Zimolez kamčatský: Foto Commons.wikimedia.org

Výsadba zimolezu

Nejvhodnější čas pro výsadbu je podzim, je to ale možné také na jaře. Pro tento účel si vytvořte jámu o rozměrech cca 50x50x50 cm a na její dno zapracujte dobře vyzrálý kompost. Mezi jednotlivými keři nechejte vzdálenost asi 1,5 až 2 metry. Pravidelný řez není potřeba, jediné, na co je potřeba myslet, je udržování vlhkosti. Toho můžete dosáhnout zvolením vhodné mulčovací kůry.

Hnojení a zálivka

První tři roky je potřeba myslet na hnojení častěji. Zvolte plné hnojivo, které budete aplikovat v průběhu vegetace. Po první úrodě stačí na podzim přihnojit kompostem. Zálivka je důležitá zejména v období krátce po výsadbě. Poté je potřeba udržovat zeminu mírně vlhkou. Dobře zavedené rostliny vám odpustí nějaké to období sucha.

Řez zimolezu

Teprve čtvrtý rok po výsadbě je potřeba provést udržovací a zmlazovací řez keře. Vyberte si 12 základních prutů. Vodorovné pruty nebo ty, které převisají, odstraníme. Vybrané pruty zkrátíme nad rozvětvením. Díky tomu budou podpořeny silné výhony. Řez zimolezu provádíme nejlépe na podzim, když opadá listí, nebo naopak na jaře, než keř začne rašit.

Zimolez

Zimolez kamčatský plody: Foto Commons.wikimedia.org

Zimní ochrana rostlin

Rostlinu je možné pěstovat celoročně venku, protože se jedná o plně mrazuvzdornou rostlinu. Žádnou zvláštní péči v zimě nepotřebuje. Pokud ale máte mladé rostlinky, o něž se bojíte, můžete je na zimu přikrýt chvojím nebo spadaným listím.

Škůdci a nemoci

Velkou výhodou tohoto ovocného keře je to, že jej nenapadají žádné choroby ani škůdci. V červenci můžete pozorovat zasychání listů, to ale rostlině nijak neškodí.

Zimolez kamčatský: Náhledové foto Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!