Zelená hnojiva: jaké jsou výhody a které rostliny použít

Zelená hnojiva

Zelená hnojiva jsou způsobem, jakým můžete levně obohatit svou půdu o živiny. Bohužel na ně u nás bohužel nemyslíme a raději sáhneme po chemii, která (pravda) zajišťuje snadné výsledky. Ne všechna hnojiva ale dokážou s půdou provést to, co zelená hnojiva. Ta například nejen obohacují půdu o živiny, ale také zlepšují její strukturu. Druhů zelených hnojiv je celá spousta, stačí si vybrat.

Co jsou zelená hnojiva?

Zelená hnojiva někdy nazýváme jako meziplodiny. Je to poměrně trefný název, protože je neprodukujeme pro získání plodů. Rostliny, které fungují jako zelené hnojivozelené hnojivo, klíčí a rostou velice rychle. Poskytují velké množství zelené hmoty, kterou následně zaryjeme do půdy. Je ale důležité vědět, kdy na toto zarytí. Obvykle je to období, kdy rostlina začíná kvést nebo nasazovat semena. Tento proces zajistí dodání potřebných živin do půdy. Rostliny se rozloží poměrně rychle.

Kostní moučka

Foto: Pixabay

Základní výhody

Tím hlavním důvodem, proč se spousta lidí uchyluje k zelenému hnojení, jsou finance. Jedná se totiž o velice levnou metodu, se kterou se chemická hnojiva nemohou vyrovnat. Ta jsou totiž mnohem dražší. Dále se jedná o ekologický způsob hnojení, který nemá žádné vedlejší účinky pro životní prostředí. Jako zelené hnojivo je možné použít téměř jakoukoli plodinu. Nejčastěji se ale používají luštěniny, které obohacují půdu zejména o dusík, který na sebe vážou ze vzduchu. Díky svému bujnému růstu také inhibují růst plevelů. Rostliny, které mají hluboký kořenový systém zároveň prokypřují půdu a vytahují fosfor a draslík (a další minerály) z hlubších vrstev půdy, takže jsou lépe dostupné. Nehrozí přehnojení a můžete je použít v různá období roku.

Kdy používat zelená hnojiva?

Ozimé plodiny vyséváme na podzim, k čemuž se hodí zejména mrazuvzdorné rostliny. Ryjeme je až na jaře následujícího roku. Po letní sklizni můžete vysadit meziplodiny, které pak zaryjeme už na podzim, nebo až na jaře. Také na jaře je možné použít zelené hnojivo, přičemž počátkem léta zaryjeme.

Které rostliny použít?

Vhodné jsou zejména luštěniny, které obohacují půdu dusíkem. Používají se lupina, bob, vikev, hrachor rolní nebo ptačí noha setá. Pokud se chcete zbavit hrabošů a myší ze svého pozemku, vysaďte komonici, která produkuje sloučeniny, které tyto škůdce odpuzují. Brukvovité druhy, tedy pohanka, hořčice, řepka a ředkvička se používají pro ničení půdních škůdců a semen plevelů.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-nawozy-zielone-na-dzialce-czy-warto-je-stosowac,nId,4914170

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!