Zavařování celých rajčat: jednoduchý postup, který zvládne každý

Rajčata

Kečup a protlak jsou skvělými způsoby, jak zpracovat úrodu rajčat. Zavařování celých rajčat ale není o nic náročnější! Ve skutečnosti se jedná o tu nejméně pracnou metodu, jakou můžete s rajčaty dělat. Pokud to uděláte správně, můžete svá rajčata uchovávat celé roky. Existují dvě možnosti. V té první ohřejete rajčata a pak je zavaříte. Ve druhé pak vkládáte do sklenic syrová rajčata a zavaříte. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zavařování horkých nebo studených rajčat?

Pokud se rozhodnete zavařit horká rajčata, čeká vás o něco více práce. Na druhou stranu ale má ale tato metoda mnohé výhody. Vařením z rajčat odstraníme více vzduchu, takže při zavařování pravděpodobně nevyplavou. Menší množství vzduchu ve sklenici také znamená větší množství rajčat do jedné sklenice a delší dobu skladovatelnosti. Tepelnou úpravou rajčat před zavařením získáme jejich lepší chuť a barvu. Navíc si jí ušetříme čas samotného zavařování – studená rajčata vyžadují 85 minut, zatímco horká jen 45 minut.

Rajčata

Foto: Pexels

Jaký je postup zavařování horkých rajčat?

Rajčata omyjte a odřízněte všechny vady a vše, co by mohlo při konzumaci vadit (tvrdé jádro můžete nebo nemusíte odstranit, záleží na vás). Loupání není nutně, vřele se ale doporučuje. Nejenom pro příjemnější používání zavařených rajčat, ale také z toho důvodu, že snižuje počet bakterií, kvasinek a plísní. Rajčata můžete ponechat vcelku nebo nakrájet na poloviny. Skládejte je do velkého hrnce, kam nalijete tolik vody, aby byla rajčata zcela ponořená. Vaříme na mírném varu asi pět minut.

Jak zavařovat rajčata?

Horká rajčata vkládáme do horkých sklenic, lehce je přitlačíme, aby se do sklenic vešlo co nejvíce rajčat. Následně je zalijeme vodou, ve které se rajčata vařila tak, aby nahoře u sklenice zůstala asi 1,5 cm mezera. Vodu je možné slít a přidat do ní citronovou šťávu (na 1 litr vody asi 30 ml citronové šťávy). Přidat citronovou šťávu je důležité pro skladování produktu. Zavíčkujte a zavařujte asi 40 minut (půllitrové sklenice) nebo 45 minut (litrové sklenice).

Víte, jak oloupat rajčata?

Rajčata loupeme tak, že je nařízneme do tvaru písmene X tak, abychom porušili jejich slupku, nikoli však příliš hluboko. Dáme je na 30 sekund do vřelé vody, vylovíme a pak už snadno oloupeme.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-zavarit-rajcata-30000810.html

https://www.gettystewart.com/canning-whole-or-halved-peeled-tomatoes-hot-pack-with-water/

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!