Výsadba ostružiníku bez trní: na podzim je ideální čas

Ostružiny

Ostružiník se může pochlubit velkými téměř černými plody. Využít je můžete ve spoustě sladkých receptů nebo jsou ideální například při přípravě zvěřiny. Pokud si chcete pořídit na svou zahradu novou rostlinu, můžete ji jednoduše získat z té staré. Právě podzim je jedním z období, ve kterých se můžete do výsadby této dřeviny pustit. Ostružiny se vyplatí konzumovat, obsahují totiž vitamíny C a E a minerální látky. A navíc chutnají skvěle! Jíst je můžete jen tak, nebo je lze zmrazit, zavařit, kompotovat apod.

Ostružiník bez trní?

Pokud vám u ostružiníků vadí trny, které skutečně umí při sběru potrápit, máte na výběr také beztrnné odrůdy. Jednou z nich je ostružina černicová (Rubus fruticosus), která byla vyšlechtěna křížením divokých odrůd ostružin. Kromě toho, že tato rostlina není chráněna trním, se od běžných ostružin liší ještě vzhledem plodů. Ty mají tvar, který se podobají spíše malinám. Chutnají ale stále skvěle a jsou plné živin.

Ostružiník

Foto: Pixabay

Odrůdy beztrnných ostružiníků

Pokud se rozhodnete koupit si ostružiník bez trnů, zjistíte, že na trhu je dostupných několik variant. I když mají podobné nároky na pěstování, v některých aspektech se mohou lišit. Pro dosažení maximální úrody se vyplatí je znát. Zde je výčet nejoblíbenějších odrůd beztrnných ostružiníků:

  • Black Satin – roste rychle a je zcela mrazuvzdorný. Plody jsou velké, šťavnaté a sladké.
  • Čačanská beztrnná – i tato odrůda je mrazuvzdorná, navíc také odolná vůči chorobám. Typická je také vysokou plodností a nenáročností. Je vhodná pro začátečníky.
  • Navaho – růst této odrůdy je pomalý, nicméně se jedná o velmi odolnou rostlinu. Plody jsou velké a je jich mnoho.
  • Thornfree – typický je vysokou plodností a mrazuvzdorností. Dorůstá až 5 metrů na výšku a pro svůj růst vyžaduje podpěry.

Výsadba ostružiníku

Ideální je co nejvíce slunce. Dejte si ale pozor na to, aby rostlina nebyla příliš vystavena větrům. Půda by měla být mírně kyselá (pH 6,5), bohatá na humus a úrodná. Před výsadbou je vhodné do ní proto zapracovat organické hnojivo, jako je například kompost. Na výsadbu se nejvíce hodí podzim, i když jaro je taktéž přijatelné. Mezi jednotlivými rostlinami ponechte odstup asi 2,5 metru. Sadíme je do hloubky 45 cm. Jámu připravíme o průměru taktéž 45 cm. Na dno jámy zapracujte kompost. Po výsadbě pokryjeme rostlinu pilinami nebo drobnou kůrou, abychom omezili růst plevele a zachovali v půdě co nejvíce vlhkosti.

Zdroje info:

https://drzewkaowocowe24.pl/jezyna-bezkolcowa-sadzenie-i-uprawa/

https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/jezyna-bezkolcowa-sadzenie-podlewanie-nawozenie-ciecie-zbiory-aa-QUJK-m7Yx-HhRb.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!