Vypěstujte si zeleninu na parapetu a užijte si její vitamíny ještě před příchodem jara

Mladý salát

Také už se nemůžete dočkat jara a léta, až si pochutnáte na šťavnaté zelenině od místního pěstitele nebo z vaší zahrádky? Nač čekat, když si určitý druh zeleniny můžete vypěstovat nyní v únoru, a to ke všemu na parapetu? Stačí vhodně zvolená zelenina, substrát, ale také umístění, kde vám vše krásně vyroste. Společně se tedy podívejme na to, které druhy lze pěstovat i v domácích podmínkách. 

Vitamíny je nutné doplňovat neustále

Zdroj vitamínů, které můžeme tělu dodávat celoročně, nám dopřeje řeřicha. Avšak u ní výběr nekončí. Nyní můžete vysázet také ředkvičky, ledový salát, pažitku a mnoho druhů bylinek. Především pak ředkvičky umí s trávením zázraky. Navíc čerstvý chléb, máslo a ředkvičky – to je přímo lahodná večeře či snídaně. Z další zeleniny může tělo využít vlákninu, vitamín B, ale také vitamín C, který chrání tělo před vysílením a také podporuje imunitní systém a chrání tělo před respiračním onemocněním. Jednoznačně jsou vitamíny pro tělo zásadní. A pokud si je takto jednoduše můžete vypěstovat doma na parapetu, využijte toho. 

Připravte si vše potřebné

Samozřejmostí a prvním krokem je, abyste si připravili vhodnou zeminu. Doporučujeme vám, abyste si zajistili substrát ze zahrady, který obsahuje dostatek živin a není vylehčený tak, jak tomu bývá u kupovaného substrátu. Ten pak zadržuje více vodu, sléhává a vy jej musíte doplňovat. Navíc kořeny rostlin v takovém substrátu příliš neprospívají. 

Substrát
Foto: Pixabay

Pokud použijete zahradní substrát, doporučujeme, abyste jej předem proseli, ale také propařili. Někdo k tomuto kroku využívá tlakový hrnec, jiní mikrovlnou troubu, ale bohatě postačí trouba. Předehřejte ji na 70 °C, substrát dejte na plech a prohřívejte jej přibližně dvacet minut. Zničí se choroby, ale také kořínky plevelů a jejich zárodky. 

Vyséváme zeleninu

Začněte tedy řeřichou. Tu vysejte klidně na vatu, ale i do substrátu. Stačí ji 14 dnů a můžete sklízet vynikající zeleninu, kterou si dopřejte například do pomazánky. Co se týče ředkviček a salátu, vysévejte je do hlubšího truhlíku. Semena dejte alespoň do hloubky jednoho centimetru, následně zasypte a pravidelně je zavlažujte, nikoli zalévejte. Truhlíky dejte na světlé místo, kde máte teplo. Zakryjte je igelitem či fólií. A pokud chcete pěstovat pažitku či petržel, ideální bude, když si na podzim odryjete drn, zasadíte jej do květináče, umístíte na chladnější místo a v lednu či v únoru je vytáhnete do tepla. Za pár týdnů po vytažení a zalévání si budete moci užívat na chlebu či v polévce první vitamíny. 

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622774/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213231720302123, https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/669-vytvorte-si-za-oknem-zeleninovou-minizahradku.html, https://www.dumazahrada.cz/clanek/pestujte-doma-pres-zimu-zeleninu-20211209.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)