Vypěstujte si lichořeřišnici, která je nenáročná na péči a ideální pro zdraví

Lichořeřišnice

V posledních několika letech jsou jedlé květy velmi populární. To však jistě není k údivu, protože mnohé z nich jsou přímo nabité živinami. Velmi podobně je na tom zmíněná lichořeřišnice původem z Jižní Ameriky, kde ji již ve středověku používali léčitelé k léčbě zdravotních potíží. Jedná se o nenáročnou a krásnou rostlinu, které nevadí růst mezi plevelem. Stejně tak zdatně zvládne sucho i deště.

Jak pěstovat lichořeřišnici

Jelikož je rostlina nenáročná, můžete ji pěstovat kdekoli – klidně i v truhlíku, ale také na zahradě. Má ráda teplé a sluncem zalité místo, ale pokud ji plánujete umístit do polostínu, klidně to udělejte. Celkově se ale vyplatí ji vysazovat ven až po zmrzlých. Nyní je však nejlepší čas pro její předpěstování. A pokud se vám do toho nechce, koncem dubna si kupte sazenice.

Lichořeřišnice
Foto: Pixabay

Semena lze také zasít začátkem června, a to tak, že do jednoho důlku umístíte až čtyři semena a od sebe je vzdalte 20 až 30 centimetrů. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Je třeba také rozhodnout, jakou lichořeřišnici budete pěstovat – zda keříčkovou či plazivou. Z pohledu zdraví doporučujeme pěstovat Tropoleolum mojus, která má krásné oranžové, červené nebo žluté květy. Myslet byste měli na to, že plazivým odrůdám bude potřeba zajistit oporu. Pokud ji budete mít v truhlíku, můžete ji pěstovat jako převislou rostlinu. Mnoho péče nepotřebuje, ale pokud ji občas dopřejete zálivku, odmění se vám krásným a bohatým květenstvím. 

Jak lichořeřišnici zužitkovat

Lichořeřišnici si lze dopřát jen tak, například na čerstvý chléb s máslem. Její chuť je poměrně výrazná a připomíná ředkvičky a trochu také řeřichu. Pokud máte rádi saláty, dejte ji i tam. Na vaření ji však nedoporučujeme, protože její příznivé a cenné látky byste zničili. Obecně lze říci, že z rostliny si můžete dopřát vše. Pojídají se jak květy, tak i listy a semena. Poslední možnost je vynikající, semena jsou mírně křupavá a mají výraznou chuť. 

Využít se dají i poupátka, která se nakládají do octa jako alternativa kaparů. Listy si také můžete nasušit na zimu a připravovat si z nich čaj. Velmi oblíbená je také tinktura, kterou připravíte velmi jednoduše. Natrhejte 100 gramů květů či semen, dejte je do tmavé lahve a zalijte čistým alkoholem. Přibližně po třech týdnech sceďte a skladujte v tmavé lahvi v temnu. Dopřejte si 10 kapek dvakrát denně nejlépe před jídlem.    

Zdroj: https://www.researchgate.net, https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-29212-jak-vypestovat-zpracovat-lichorerisnici-leciva-kraska-s-obrovskou-budoucnosti

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)