Vypěstujte si endivii, překvapí vás svou jedinečnou chutí

Slyšeli jste někdy o endivii alias římském salátu? Jde o aktuální hit v USA, ovšem historie jeho pěstování je mnohem delší. Znali ho už staří Egypťané a vás si získá opravdu jednoduchým pěstováním. Nesnaží se totiž v létě vybíhat do květu jako jiné druhy salátů.

Zajímavost endivie tkví také v tom, že ji lze servírovat jako součást salátu i ve formě tepelně upravené přílohy – to v případě, že použijte pouze tvrdé okrajové listy římského salátu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Endivie jako rostlina druhé tratě

Pokud římský salát něco opravdu nesnáší, pak je to přímé hnojení tzv. organickými hnojivy. To mu spolehlivé spálí kořínky a z úrody nebude nic. Jde o rostlinu tzv. druhé trati, takže se mu bude dařit na záhonku třeba po košťálovinách.

Vyžaduje výživnou humusovitou půdu a dostatek světla. Nejlepší a nejkřehčí lístky však z endivie dostanete pouze v případě, že jí poskytnete dostatečnou a vydatnou zálivku. Další podmínkou dokonalého výsledku je správná sklizeň. Hlávky je třeba po odříznutí pevně svázat k sobě a nechat několik dní v chladu. Díky tomu se vnitřní listy vybělí a zesládnou, což je zejména v salátech velmi žádané.

Jak vysévat a sázet římský salát

Endivii můžete pěstovat buď ze sazeniček, nebo z přímého výsevu. Pokud je chcete předpěstovat, vysijte je do truhlíku už březnu nebo v dubnu. Ven by pak měly přijít v polovině května, tedy ve chvíli, kdy už nehrozí návrat pozdních mrazíků.

Myslete však na to, že plně zralé hlávky endivie váží a tři kilogramy, a tomu odpovídá i jejich průměr. Vysazujte je tedy do spony 40×40 cm. Volné místo pak vyplňte rychle rostoucí zeleninou – třeba ředkvičkami. Ze záhonku lze římský salát sklízet asi po třech měsících. Odřízněte je ostrým nožem a nezapomeňte na již zmíněné několikadenní uskladnění.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)