Vřesovce vám na zahradě vykvetou i v lednu, musíte však koupit ty mrazuvzdorné

V naší přírodě nenajdeme mnoho rostlin, které by zvládly kvést i pod sněhem. Vřesovec pleťový původem z Alp však tvoří půvabnou výjimku. Jeho něžné květy se totiž objevují i uprostřed zimy.

Patří do rodu vřesovců Erica a v obchodech ho seženete také pod odborným názvem Erica carnea. Ale pozor, ne všechny kultivary jsou mrazuvzdorné. Sázkou na jistotu je třeba ´Winter Beauty´, který dokonce může vykvést už v prosinci a poskytnout vám tak nevšední dekoraci na vánoční stůl.

Vřesovec pleťový se zlatými listy? Proč ne

Již delší dobu je tato rostlinka tak oblíbená, že zahradníky doslova vyzývá k tomu, aby náš trh zásobovali stále dalšími a dalšími novinkami. Kromě růžových květenství (jež daly vřesovci jeho druhové jméno) se tak objevují i bílé nebo červené. A stejně variabilní jsou i listy, které lze sehnat ve světle zeleném nebo zlatožlutém provedení.

Kde vřesovce pěstovat?

Nejvíce se jim zavděčíte slunným stanovištěm s kyselou a dobře propustnou zeminou. Stačí smíchat rašelinu s pískem nebo zakoupit speciální substrát pro vřesovcovité rostliny či rododendrony. Najděte si takové místo, které v zimě snadno přikryjete netkanou textilií. Mráz jako takový těmto horským krasavcům nevadí, ovšem mladé rostliny jsou velmi citlivé na holomrazy.

Lepší vypadá celý koberec zářivých květenství než jedna osiřelá rostlina. Bílé odrůdy se hodí spíše jako doplnění, pod sněhem mnohem více vyniknou ty růžové nebo ještě lépe červené. Příliš péče nevyžadují. Pouze po odkvětu (tedy na jaře) je třeba každou rostlinu zkrátit asi o třetinu. U většího koberce to zkrátka vezměte tak nějak od oka.

A co pěstovat spolu s nimi? Dobře se jim bude dařit třeba ve společnosti azalek, rododendronů. dabécií, vřesů nebo okrasných trav.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)