Veterinářka radí: Jak co nejšetrněji zbavit psa klíšťat a jak poznat, kdy je lepší zajít k veterináři

Pes

Sezóna klíšťat je stále ještě v plném proudu a bohužel to vypadá, že rozhodně jen tak neskončí. Tito nepříjemní parazité nás tak mohou potrápit i během podzimu. Veterinářka společnosti PetCenter MVDr. Marie Kadeřávková se právě proto aktuálně zaměřuje právě na tento problém.

Poradí vám, jak na klíšťata vyzrát, jak je co nejšetrněji zlikvidovat a také to, kdy je případně vhodné vyrazit k odborníkovi.

Klíšťata se objevují i během podzimu

Klíšťata začínají být aktivní při teplotách nad 10 °C, takže setkání s nimi nám bohužel hrozí až do samotného konce podzimu. A psi jsou na tom samozřejmě stejně. Období nejvyššího výskytu pak najdeme zhruba mezi dubnem a říjnem. Jestliže chcete vědět, jak vypadá současná situace ohledně aktivity klíšťat ve vašem okolí, můžete ji sledovat třeba na stránkách hydrometeorologického ústavu.

Pes s kostí

Foto: Pixabay

Použitá antiparazitika je třeba obnovit

Pokud jste začali s využitím antiparazitik již během jara, nebudou už mít tu správnou účinnost. Bude tak pravděpodobně třeba je obměnit. Jak je možné rozpoznat, že obojky či různé přípravky už ztratily svou garantovanou účinnost? Právě na to veterinářka MVDr. Marie Kadeřávková odpovídá. „Pokud začneme nacházet zapitá klíšťata, se kterými jsme předtím problém nemívali, je to jasný signál, že je potřeba kontrola případně obměna antiparazitik,“ vysvětluje jednoduchý postup.

Jak také dále podotýká, je důležité si uvědomit, že je pro jistotu mnohem lepší počítat s kratší dobou funkčnosti jednotlivých přípravků a mít tak doma nějaké ty přípravky navíc. A co to znamená v praxi?. Pokud je na obalu uvedeno působení ochrany 7-8 týdnů, pak pro jistotu počítejte jen s těmi sedmi. Vyhnete se tak „klíšťové apokalypse.“ A rovněž je třeba mít na mysli, že žádné antiparazitikum, které je na našem trhu dostupné, nezaručuje 100% ochranu. Musíte tedy svého psa pravidelně prohlížet.

Klíště

Foto: Pixabay

Kdy se psem k veterináři kvůli klíštěti?

Ohledně této situace je naše odbornice naladěná mnohem pozitivněji. „Věřím, že klíště je naprostá většina majitelů a chovatelů schopná odstranit sama. Velmi to ulehčují i speciální pinzety, které zajišťují šetrné odstranění celého parazita. Nicméně vždy se o kompletním odstranění raději přesvědčte. Veterináře je určitě nutné navštívit v případě příznaků celkového onemocnění, nebo také v případě lokální reakce v okolí kousnutí,“ upozorňuje veterinářka závěrem. A jedním dechem také dodává, že závažná onemocnění jako borelióza způsobená klíšťaty, u zvířat příliš nehrozí. Nemusíte se tedy o zdraví svých mazlíčků bát. Tyto potíže odnášejí spíše lidé.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: PRKonektor

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)