Usušte si léto, s růžemi to půjde snadno

Růže

Chcete si zachovat krásné vzpomínky na vaši kvetoucí zahradu co nejdéle? Nasušte si její květy, dokud je ještě čas. Ukážeme vám, jak se suší královny všech květin – růže. Ovšem stejný postup lze aplikovat na téměř všechny další květiny.

Předem varujeme, že určitě nejde o návod pro váhavce. Růže i další květiny je totiž třeba sušit hned. Nezáleží na tom, jak krásně kytice ve váze vypadá, ani na tom, že jste ji místo ze zahrádky pořídili v květinářství (nebo ji dostali jako nádherný dárek). Kdo zaváhá se sušením, z maximální krásy se těšit nemůže.

Jak na sušení růží

Líbí se vám krása sušených kytic? Pak byste měli vědět jedno – nikdy se nesuší vcelku. Později se složí z mnoha menších komponentů nasušených zvlášť. Konkrétně u růží to znamená vytvoření menších svazků. V každé z nich by neměly být více než 3 růže. Svažte je k sobě provázkem nebo gumičkami, ovšem jen tak, aby nedošlo k přílišnému stlačení rostlinného pletiva. Pokud k tomu dojde, je ve hře vznik záhybů a tím i hniloby. Přebytečná vlhkost se totiž dostatečně rychle nedokáže dostat pryč. Pamatujte si tedy, že volné je rozhodně lepší.

Růže rudá

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Růže zavěste do dobře větraného prostoru, ale určitě ne úplně pod strop. Minimálně 15 centimetrů od něj je ta správná pozice. A samozřejmě je vždy zavěste hlavičkami dolů. Vybírejte raději větranou chodbu než tmavou a malou spíž. Ovšem tak, aby na růže nikdy nedopadalo přímé slunce. To by je totiž připravilo o většinu jejich barev.

Když už jsme u barev – k sušení se nejlépe hodí růže červené a nebo jinak výrazně zbarvené. S velmi světlými odstíny (zejména žlutou a bílou) příliš nepochodíte. Po sušení se totiž z takových růží stanou okrové nebo dokonce hnědé. Ano, někdy to může být záměr, je však rozhodně dobře s tím počítat.

Jak se o sušené růže starat

Podmínkou k dlouhodobé výdrži sušených kytic je také ta správná péče. Ta musí začít ještě před tím, než růže vůbec dáte do vázy. Ošetřete je fixačním sprejem na sušené květiny, ten pomůže zachovat jejich barvy a zároveň je ochrání před přílišným nabalováním prachu. A kdy k tomuto kroku přistoupit? Nejdříve pro dvou týdnech od sušení, pro jistotu však doporučujeme týdny čtyři. Teprve po této době si můžete být jistí, že jsou růže dokonale suché i uvnitř.

Pokud fixační sprej nemáte, stejně dobře vám poslouží i obyčejný lak na vlasy. Po zaschnutí těchto konzervantů teprve začněte kytici aranžovat do vázy. A jak se o ni starat dál? Problém by mohl způsobit zejména usazující se prach, určitě se ho nesnažte odstranit prachovkou nebo vysavačem (anebo dokonce vlhkou textilií). Mnohem lepší tipem je fén, který nežádoucí nečistoty odfoukne šetrně pryč. Poté můžete celou kytici znovu zafixovat sprejem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)