Uskladnění jablek: Takto vám vydrží přes celou zimu

Jablka

Jablka u nás v České republice patří mezi nejkupovanější a nejpěstovanější ovoce vůbec. Nedivíme se, protože jejich lahodnou a sladkou chuť si oblíbily nejen děti, ale také dospělí. Obsahují řadu prospěšných látek, které dodávají lidskému organismu sílu a tolik potřebné vitamíny. A právě v zimním období musíme tělu dopřát co nejvíce prospěšných látek, abychom předešli nepříjemnému nachlazení a dalšímu onemocnění. Abyste si jablíčka mohli vychutnávat celou zimu, měli byste je dobře uskladnit. Jak na to? 

Zohledněte několik faktorů

Zásadní bude, abyste vybrali správné místo ke skladování. Například sklep či chladná místnost. Někdo jablíčka skladuje také v zahradních domcích u domu, což je jistě skvělý nápad. Důležitá bude také vlhkost, která by měla být poměrně vysoká. Dalším aspektem ke zohlednění je také stav jablek a jejich druh. Pokud jsou jablíčka natlučená, obsahují nazobané dírky od ptactva, určitě je neuskladňujte, ale konzervujte je nebo snězte. Udělejte si vynikající pyré s vanilkovým pudinkem, křížaly či jiné dobroty. 

Vlhkost by měla být mezi 80 – 90 % a teplota by měla být 0 až 4 stupně. A co se týče odrůd vhodných k uskladnění, patří mezi ně ty, které dozrávají během října. Například Fuji, Granny Smith, Goldstar, Luna, Pinů, Zvonková a další. Samozřejmě můžete skladovat i jiné odrůdy, ale ty ve většině případů nevydrží jako čerstvé celou zimu. 

Jablka
Foto: Pixabay

Další kroky k efektivnímu skladování

Důležité také bude, abyste věnovali pozornost místu, kde jablka budete mít naskládaná. Pokud je budete mít v bedničkách, plastových bednách, vše řádně a precizně vypláchněte a osušte. V případě, že máte koupené speciální regály, taktéž je vytřete a pořádně osušte. Tak zabráníte šíření bakterií a plísní, které by jablíčka mohly znehodnotit. 

Pozor si dávejte na místa, kde jste i v minulém roce skladovali zeleninu či ovoce, které na místě shnilo či zplesnivělo. Bakterie či viry tam mohou být stále, proto je dobré prostor vydezinfikovat. Můžete použít obyčejný líh či vápno. Dříve se vápno používalo k dezinfekci sklepů. Pokud se vápna obáváte, doporučujeme generátor ozonu. Pozor si dávejte na použití přípravků s obsahem chloru. Jejich pach může ovlivnit chuť jablek.

Jablka
Foto: Pixabay

Podmínky uskladnění

Jablkům také zajistěte prostor bez světla a s dostatečným odvětráváním. Tyto podmínky ve většině případů splňují sklepy, nevytápěné komory, garáže či zahradní domky. Dbejte také na dobré rozložení jablek. Pokud máte velké prostory na uskladnění, rozeskládejte je tak, aby se vzájemně nedotýkala. V druhém případě, kdy jablka skladujete v bedýnkách, doporučujeme je umístit na slámu, kterou taktéž od sebe jablka oddělíte. Použít můžete i listy papíru. Stopka by měla mířit nahoru.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-28445-5-tipu-jak-uchovat-jablka-pres-zimu-budte-lepsi-ve-skladovani-jablek   

https://www.chytre-bydleni.cz/dum/jak-spravne-uskladnit-jablka-kdyz-nemate-sklep  

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)