Univerzální bylinka pro lidské zdraví, to je heřmánek pravý

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jednou z nejznámějších bylinek vůbec. Je to zřejmě z důvodu jeho širokého použití v kosmetickém průmyslu i v potravinářství – heřmánek se hojně používá ve formě čaje. Důvod, proč je heřmánek v tolika kosmetických prostředcích spočívá v tom, že heřmánek má téměř univerzální použití.

Kdo by neznal heřmánek?

Jedná se o jednoletou rostlinu, která má lodyhu vysokou deset až patnáct centimetrů. To, co je ale pro květinu typické, jsou její květy. Ty se skládají z vnějších, bíle zbarvených okvětních listů, které jsou sehnuté dolů na prodloužených stopkách a rozvíjejí se od června do srpna. Večer se vždy zavírají. Vnitřní část květů je tvořena žlutým terčem a dutým lůžkem, 4-5 mm vysokým. Pro léčivé účinky se sbírají zejména květy, mnohem méně často pak nať. Květy se suší při pokojové teplotě a sbírají se kdykoli od května do srpna.

Foto: Pixabay

Heřmánek je lék

Heřmánek pravý patří mezi nejoblíbenější domácí léky. Látky v něm obsažené způsobují mimořádné vlastnosti rostliny, které jsou utišující, povzbuzující a posilující. Heřmánek mírní křeče, tiší koliky, snižuje zánětlivost kůže a sliznic, působí protihorečnatě a urychlují hojení ran. Používá se v řadě kosmetických produktů vzhledem ke svým mimořádným vlastnostem. Doma si z květů můžete připravit různé léčivé produkty sami.

Nálev z heřmánku

Nálev se užívá vnitřně a připravuje se tak, že na 5 až 10 gramů květů se nalije cca půl litru vody. Nádoba se přiklopí na dobu čtyř hodin, poté se odkryje, slije a může se používat, například pro žaludeční obtíže. Nedoporučuje se dlouhodobé užívání, protože heřmánek může způsobit poruchy sliznic, nebo vyvolat alergii, navíc, opětovným vařením vyprchávají z květů účinné látky. Vnitřně se užívá 1-2 lžíce heřmánku na šálek horké vody (denně se pak pijí maximálně dva šálky).

Foto: Pixabay

Obklady z heřmánku

Obklady se používají k zevnímu přikládání a připravují se tak, že na jeden litr vody se bere jedna vrchovatá polévková lžíce květů. Pokud byste si chtěli připravit lázeň, pak použijte 1 kilogram květů na vanu. V kosmetice se heřmánek používá k odbarvování vlasů, kdy se hrst heřmánku použije na dva litry vody a nechá se spařit po dobu 10 až 20 minut. To je také důvodem, proč je heřmánek součástí šamponů pro světlé vlasy.

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!