Túje vhodné pro živý plot. Tyto si můžete vybrat i vy

Túje

Živé ploty jsou skvělým způsobem, jak ohraničit svůj pozemek a získat tak soukromí navíc. Vypěstovat živý plot chce ale určitou trpělivost. Zpočátku totiž může vypadat dosti neupraveně, než se rozroste tak, jak potřebujete. Túje jsou jedny z nejoblíbenějších rostlin, které se používají pro živé ploty. Pokud jsou správně pěstovány, jsou neprostupné a nedovolují proniknout cizím pohledům na vaši zahradu. Jakou odrůdu si ale vybrat?

Túje na váš pozemek

Pokud vybíráte túji na svůj pozemek, měli byste zvážit zejména dva nejdůležitější faktory: to jak je daná odrůda náročná na pěstování a zda je mrazuvzdorná. Díky tomu bude náš plot vypadat atraktivně po celý rok. Pro živý plot se navíc hodí odrůdy, které rostou rychle. Tvar tújí budete záviset na vašem rozhodnutí, k dispozici jsou sloupcové a kuželovité tvary.

Túje

Foto: Pixabay

Thuja occidentalis ‚Smaragd‘

Patří mezi nejoblíbenější odrůdy. Dokonale plní funkce živého ploty a vytváří pevný plot. Dosahuje výšky dva až pět metrů a šířky půl až jeden a půl metru. Miluje slunce, dobře roste také v polostínu a je mrazuvzdorná (až do – 45 °C). Vytváří sloupovitý tvar, avšak nevýhodou je pomalý až středně rychlý růst. Pokud však budete trpělivý, vytvoříte si živý plot, který je nenáročný na údržbu. Stříhat jej budete pouze seshora, a to až v případě, že přesáhne vámi požadovanou výšku.

Thuja occidentalis ‚Brabant‘

Tato túje se vyznačuje sloupovitým tvarem a velmi rychlým růstem (za rok až 50 cm). Dosahuje výšky čtyři až osm metrů. Je velmi podobná túji Smaragd. Oproti této odrůdě má ale méně intenzívní zelenou barvu. Řez bude vyžadovat shora i z boků, protože se poměrně dost rozvětvuje. Ten však snáší velice dobře, takže se nemusíte bát i radikálnějšího zkracování.

Péče o túje v živém plotu

Díky pravidelné péči můžete dosáhnout nejenom požadovaného tvaru, ale také zdravého a hustého růstu keřů. Finální podobu živého plotu si můžete tvořit sami podle vlastní fantazie. Ideální je řez až třikrát za sezónu. Ten první provádíme na jaře (v dubnu), druhý v létě (v červnu) – a v těchto případech je třeba zkrátit výhony až o třetinu jejich délky. Poslední řez provádíme v srpnu, a to stačí seříznout túje jen o jeden až dva centimetry. Řez túji provádíme poprvé minimálně rok po jejich výsadbě. Ošetření se provádí nůžkami na větve.

Zdroje info:

https://www.zahradapocernice.cz/clanek/jak-vybrat-zivy-plot/

https://fajnyogrod.pl/porady/tuje-na-zywoplot-ktore-tuje-wybrac-do-ogrodu/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!