Trik pro pěstování bazalky v květináči – šikovným zahradníkům začne klíčit už za sedm dní

Bazalka

Trik pro pěstování bazalky v květináči: Aromatické lístky bazalky se vyplatí mít vždy po ruce, protože se skvěle hodí jako doplněk k nejrůznějším pokrmům, zejména listovým salátům, omáčkám, masům apod. Pokud se však nechcete spoléhat na bylinky z obchodu, vypěstujete si svoje vlastní na parapetu.

Z více než 65 druhů botanického rodu bazalka se nejméně sedm z nich v současnosti pěstuje v kategorii léčivé a kuchyňské byliny. Nejoblíbenějším druhem je bezkonkurenčně bazalka obecná (Ocimum basilicum L.). Na parapet se hodí skvěle – je to jednoletá rostlina, která dokáže růst opravdu velmi rychle.

Jak vypěstovat bazalku ze semínek

Nejjednodušší je koupit bazalku už vypěstovanou v květináči, ale můžete si ji vysít i sami ze semínek. Stačit vám bude standardní výsevní zemina a běžně sehnatelná semínka bazalky. Ty vysejte na povrch substrátu a nikdy je nezahrnujte zeminou! Pamatujte si také, že ke klíčení potřebují světlo a teplo. Přetáhněte proto květináč děrovanou fólií a postavte na parapet. V takovém prostředí trvá klíčení asi týden. Teplota v místnosti s květináčky by pak měla být okolo 20-25ºC.

Bazalka

Bazalka začne šikovným zahradníkům na parapetu klíčit už za sedm dní Foto: Pixabay

Semínka v těchto podmínkách pravidelně zalévejte, ale nepřelévejte! Když vyraší, odstraňte fólii a sazeničky nechte volně růst, dokud se u nich nevyvinou alespoň dva pravé listy (to je druhý pár listů, který se objeví).

Jak přesadit bazalku

Potom rostlinky přesaďte do větších květináčů, ovšem buďte velmi opatrní. Každou sazenici držte za list (nikdy ne za stonky, protože jsou velmi jemné a snadno se poškodí) a jemně je povytáhněte z květináče. Poté je zasaďte do připraveného důlku (ten můžete udělat tužkou nebo jiným podobným předmětem). Dále pěstujte běžným způsobem.

Pěstování bazalky na zahradě

Pokud chcete bazalku pěstovat na zahradě, počkejte s její výsadbou ven až do okamžiku, kdy pomine nebezpečí mrazů. Rostliny se také předtím vyplatí otužovat – během období dvou týdnů proto každý den přeneste květináče přes den ven a na noc je zase ukliďte do interiéru. Budete tak mít jistotu, že se vaše bylinka ve venkovních podmínkách zaručeně ujme.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pustte-se-do-vysevu-bylinek-je-idealni-cas, https://prima-receptar.cz/vypestujte-si-vlastni-bazalku/, https://www.awashop.cz/bazalkova-seminka-a-jejich-ucinky-na-zdravi-p11725/, https://www.bylinkuj.cz/bazalka-seminka-na-kliceni-200g-wolfberry

Bazalka začne šikovným zahradníkům na parapetu klíčit už za sedm dní Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)