Tipy pro skvělou úrodu paprik

Rozhodli jste se tento rok pěstovat papriky? Skvěle! Papriky jsou velice chutnou zeleninou, která je také velmi zdravá. Ne každému se ale daří dosáhnout úrody podle svých představ. S tipy, které vám poskytneme níže, budete zase o krok blíže své vlastní skvělé úrodě paprik.

Zvolte vhodné umístění paprik

Správne umístění může vytvořit veliký rozdíl v úrodě, kterou si později sklidíte. Papriky milují slunce a dobře prostupnou půdu, která nebude zadržovat přebytečnou vodu. Zvolte takové místo, kde jste minulý rok své papriky nepěstovaly. Zemina by měla být bohatá na živiny a hlinitá. Vyplatí se do ní předem zapracovat asi 2,5 centimetru kompostu.

Pozor na dusík

Nadměrné množství dusíku může způsobit sice rychlý růst rostliny – ale vaše rostliny budou slabé a náchylnější k chorobám. Také z nich sklidíte mnohem méně.

Papriky: Foto Pixabay

Otužujte sazenice

Předtím, než sazenice zvyklé na domácí prostředí vysadíte ven, je potřeba je postupně vystavovat venkovním podmínkám. Tento proces pomáhá sazeničkám přizpůsobit se, takže při následném vysazení budou podléhat mnohem menšímu stresu. A méně stresu znamená větší a produktivnější rostliny. Až dosáhnou denní teploty 15 °C postavte své sazenice na chráněné místo venku a nechte je tam každý den na několik hodin asi tři nebo čtyři dny v týdnu. Následující týden se venkovní pobyt prodlužuje.

Teplo je důležité

Papriky milují teplo, a pokud je vysadíte do dostatečně vyhřáte půdy, dostanete lepší a kvalitnější rostlinky – což se později projeví ve vyšší úrodě. V okamžiku, kdy své papriky začnete postupně přizpůsobovat venkovním podmínkám, můžete půdu, do které je hodláte vysadit, překrýt černou zahradní tkaninou. S vysazením počkejte, až zmizí nebezpečí mrazu. Vysazené sazenice je nutné dobře zalít.

Zalévání a mulčování

Během vegetačního období je potřeba rostliny dostatečně zalévat. V období extrémního tepla rostliny pravidelně kontrolujte a dle potřeby zalévejte (ne na listy ale na půdu ke kořenům). Udržet vlhko v půdě vám může pomoci silná vrstva mulče. Ta navíc zachová teplotu zeminy, takže mulč je potřeba aplikovat až v době, kdy je půda již dostatečně teplá.

Paprika: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!