Tipy pro pěstování silných sazenic lilku

Lilek

Lilek nepatří na našich zahradách k úplně běžně pěstovaným plodinám, ale to je rozhodně škoda. Najde totiž využití v mnoha receptech a jeho pěstování není tak složité, jak si nejspíš myslíte.

Lilek vejcoplodý (Solanum melongena), jinak nazývaný také také baklažán, je jednoletá rostlina z čeledi lilkovitých, je tedy příbuzný například s bramborem a rajčetem.

Začněte vhodným výběrem semen

Všeobecně platí, že lilek se do půdy vysévá až po půlce května, tedy ve chvíli, kdy je dostatečně prohřátá. Vyberte si druh lilku, který vám nejvíce vyhovuje a myslete na to, že vysoce výnosné druhy bývají opravdu velmi náročné. Pokud máte na pozemku méně úrodnou půdu a nejste připraveni ji silně hnojit, pak raději neriskujte. A pokud pěstujete lilek na uskladnění, pak si vždy vybírejte druh s delší trvanlivostí plodů.

Kam vysévat lilek

Zemina pro tuto zeleninu by měla být úrodná a lehká. Pro přípravu optimálního substrátu například do vyvýšených záhonů nebo do pěstebních nádob smíchejte stejné množství kvalitního kompostu, písku, běžné zahradní zeminy trochu vermikulitu. Úroveň pH této směsi by měla být neutrální.

Lilek

Foto: Pixabay

A jak na zálivku? Přehnané zalévání lilku se opravdu nevyplatí, nemá to totiž vůbec rád. Musíte ho proto vždy zalévat velmi opatrně, abyste od kořenů neodplavili půdu. Nejlepší je k tomuto účelu dešťová voda (pokud se rozhodnete lilek předpěstovat doma).

Jak hnojit mladý lilek

Důležité je také hnojení, a to 7.-10. den nebo 10.-12. den po prvním výsevu. Použijte hnojivo obsahující fosfor, ten je potřebný pro vytvoření silného kořenového systému. Poté hnojte své sazenice pokaždé jednou za 7-10 dní, abyste zvýšili zelenou hmotu.

Semenáčky sázejte do půdy až ve chvíli, kdy mají nejméně dva pravé listy. A s výsadbou nespěchejte, protože zemina na záhonku by měla být předtím opravdu dobře zahřátá.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-pestovat-lilek-baklazan

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)