Tipy pro pěstování arónie

Arónie

Arónie se vlastně pod českým označením jmenuje temnoplodec černoplodý – což je název, který dokonale vystihuje podobu plodů. Nicméně častěji používáme právě název arónie, který pochází z latinského označení Aronia melanocarpa. Další z lidových názvů je černý jeřáb.  Jedná se o keřík až strom, které nese plody, které mají po dozrání černou barvu. Jeho pěstování není nijak náročné, protože se jedná o poměrně odolnou rostlinu.

Zdravé malé bobulky

Na jaře je arónie obsypána malými bílými květy, ze kterých se na podzim stávají tmavé bobule. Tento keř je velice krásný, protože na podzim se jeho listí zbaví do červenooranžové barvy. Navzdory jeho kráse se ale pěstuje právě pro ty malé bobulky, které jsou bohaté na antioxidanty i vitamíny (například A, B, C a P). Kromě toho obsahují také spoustu minerálů a dalších prospěšných látek. Tyto bobulky užívají lidé, kteří se snaží snížit hladinu cholesterolu v krvi nebo pro ty, kteří trpí cukrovkou.

Arónie

Arónie: Foto Pixabay

Výběr arónie

Při výběru vhodného stromku na svou zahradu si dejte pozor! Některé druhy jsou vhodné pouze jako okrasné dřeviny. Chcete-li sklízet úžasné plody, vyberte si Aronii melanocarpu. Její výška je obvykle kolem 2 metrů a výhodou je to, že ji nemusíte pravidelně zastřihovat (pouze pokud byste potřebovali upravit vzhled stromu). Zastřihování ale provádějte velice opatrně, protože právě na koncích větví se rodí nejvíce plodů.

Pěstování arónie

Arónie je nenáročná na půdu, potřebuje ale hodně slunce. Právě na slunci je totiž závislé správné dozrávání plodů. A to je v podstatě všechno, co arónie potřebuje. Není náchylná na škůdce ani na choroby, snadno odolává nepříznivým vlivům počasí, jako je chladno nebo sucho.

Sklízení plodů arónie

První plody můžete sklízet už v září, doporučuje se ale nechat plody na stromě až do prvních mrazíků. Důvodem je to, že právě mráz odstraní svíravou až trpkou chuť těchto plodů. Zde je ale potřeba poznamenat, že ptáci milují plody arónie, a pokud je nepřikryjete záclonou, netkanou bílou textilií nebo nějakou hustou sítí, zřejmě vám celou úrodu sezobou. Plody sklízíme dokonale vyzrálé. Můžeme je uchovávat na chladném místě, kde vydrží v dobrém stavu i dva měsíce. Oblíbené je ale jejich zpracovávání na šťávy, džemy a další produkty, které vydrží velice dlouho.

Zdroj info: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-a-proc-pestovat-aronii.html

Arónie: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!