Termitovník obrovský, devítikilová pýchavka a další houbové rekordy

Léto je v plném proudu a houby rostou jak na běžícím pásu. Najít krásné kousky lze takřka ve všech koutech naší země. Houbaři mají radost, i když už Ota Pavel se ve své povídkové knize s názvem Jak jsem potkal ryby rozepisoval o tom, že příliš moc hřibů je jakousi předzvěstí blížící se války. Tehdy se jednalo o velké bílé hřiby, tedy žampiony. Tak jako tak ale pověrám věřit nemusíte a raději vyrazte přímo do lesa. Když už nemůžete, třeba se aspoň pobavíte několika houbovými nej, která jsme si pro vás připravili.

Extrémní množství nejrůznějších druhů hub

Víte, kolik druhů hub roste v České republice? Uvádí se číslo pohybující se mezi 4 až 6 000. Na světě zatím mykologové popsali celkem 120 000 druhů hub. Obecně se ale hovoří o tom, že se jedná pouze o jakýsi zlomek z celkového neznámého počtu. Druhů může být klidně i několik milionů.

Největší houbou je termitovník obrovský

Jedná se skutečně o největší houbu, která ne světě roste. Klobouk termitovníku obrovského mívá průměr klidně i kolem jednoho metru. Obrovský deštník dokáže zaujmout na první pohled. Co se týká plodnic, tak za největší houbu je považována Fomitiporia ellipsoidea. Na ostrově Chaj-Nan údajně našli exmplář mající délku 10 metrů a vážící až půl tuny.

Termitovník obrovský

Termitovník obrovský: Foto Wikimedia.commons.org

Obří podhoubí václavky smrkové

V Oregonu v roce 1998 našli podhoubí václavky smrkové, které se z hlediska hmotnosti odhadovalo na několik stovek tun.

Václavka smrková

Václavka smrková: Foto Wikimedia.commons.org

Devítikilová pýchavka jako české nej

U nás byla zdokumentována největší pýchavka, a to devítikilová obří bílá koule. Její obvod měřil 122 cm. Našla ji rodina v Kladrubech v roce 2017. Vznikly z ní stovky skvělých řízků. V pýchavce jsou ukryty biliony výtrusů.

Pýchavka obrovská

Pýchavka obrovská: Foto Wikimedia.commons.org

Chcete se praštit přes kapsu?

Pokud na to máte, pak můžete ochutnat nejdražší houbu na světě, kterou je lanýž bílý. Houba mající velikost kolem 4 cm vyjde v restauraci až na 9 000 korun. Jinak nejdražší bílý lanýž byl vydražen v roce 2008. Jeho cena činila neuvěřitelných 300 000 dolarů.

Muchomůrka zelená není nejjedovatější houbou světa

Ač by se mohlo zdát, že je muchomůrka zelená nejjedovatější houbou světa, není tomu tak. Mnohem jedovatější je Galerina sulciceps rostoucí na Jávě. Obsahuje přibližně třikrát až pětkrát více amanitinů, než je tomu v případě zmiňované muchomůrky zelené. Ta je ale mnohem více zákeřná, protože její jedy působí dlouhodobě.

Muchomůrka zelená

Muchomůrka zelená: Foto Radek Štěpán

Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.