Tahle léčivka roste nejspíš i na vaší zahrádce

Mnoho léčivek je u nás dnes již téměř zapomenutých. A přitom mají stejné nebo velmi podobné účinky jako jejich známější příbuzní. Jedním z takových příkladů je i řebříček bertrám (Achillea ptarmica). Dřív byl užíván mnohem více než jeho známější příbuzný řebříček lékařský (Achillea milefolii). Dokonce se tvrdí, že v některých oblastech působí tato bylinka mnohem lépe.

Užívá se nať, sbíraná nejlépe těsně před květem. Máte-li možnost, natrhejte ji během poledne za horkého dne, kdy v sobě obsahuje nejvíce silic a dalších účinných látek.

Čaj z řebříčku bertrámu pomáhá na zažívání i potíže s menstruací

Pokud bychom měli porovnávat účinky běžného řebříčku a řebříčku bertrámu, pak na zažívání a ženské potíže bude určitě lepší bertrám. Podporuje totiž vylučování žaludečních šťáv i žluči, stimuluje funkci střev a mírní nadýmání nebo bolesti břicha. Podobně působí i v případě nepříjemných menstruačních stavů, navíc však mírní krvácení.

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

V obou případech je vhodné užívání čaje. Ten připravíme z jedné lžičky sušené bylinky, přelité 250 ml horké vody. Po deseti minutách scedíme a vypijeme, a to nejlépe třikrát denně (v případě potíží se zažíváním před jídlem). Neužíváme déle než tři týdny.

Na zažívání pomůže i tinktura

Vezměte hrst čerstvé natě a dobře ji omyjte a osušte. Pak ji napěchujte do sklenice a zalijte kvalitním alkoholem. Hladina tekutiny musí dosahovat alespoň jeden centimetr nad stonky bylinky. Nechte tři týdny v temnu odpočívat. Poté sceďte a užívejte po kapkách, a to nejlépe při dávkování dvakrát denně deset kapek. Tinkturu lze užívat až měsíc, poté je nutné léčebnou kúru se řebříčkem bertrámem nejméně na měsíc přerušit.

Zdroj obrázku: naděje-byliny.eu

Využít můžete i obklady nebo kloktadlo

Čaj z řebříčku bertrámu se hodí i jako kloktadlo při zánětech horních cest dýchacích. Sliznice dezinfikuje a pomáhá jim regenerovat. Odvar připravený z 3 lžic byliny a půl litru vody lze pak použít do sedacích koupelí, užívaných při potížích s ekzémy nebo při léčbě drobných ran.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)