Sušení brusinek: jak usušit brusinky v troubě

Brusinky

Sušené brusinky jsou skvělé, protože vydrží a můžete je použít kdykoli v průběhu roku. Můžete si je užít jen tak nebo třeba v salátech, přidat si je do jogurtu nebo ranního müsli nebo je použít při pečení sladkého pečiva (jsou skvělé do sladkých chlebů nebo muffinů aj.). Nejjednodušší je vysušit brusinky v sušičce na ovoce. Pokud ji ale nemáte, můžete brusinky usušit také v troubě. V tomto článku si popíšeme, jak na to.

Jak připravit brusinky na sušení?

Předtím, než se pustíte do samotného sušení brusinek, musíte je blanšírovat a osladit (pokud nechcete, sladit nemusíte, ale počítejte s tím, že brusinky budou kyselé – většina komerčních sušených brusinek je doslazována). Blanšírovaní provádíme tak, že brusinky nasypeme do kovové misky a zalijeme je vroucí vodou. Takto je necháme 10 minut. Měly by se otevřít, ale ne všechny (někdy se otevře jen několik kusů). Poté brusinky slijeme přes cedník a papírovou utěrkou se snažíme dostat z nich přebytečnou vodu.

Slazení brusinek

Slazení brusinek provádíme s pomocí cukrového sirupu. Ten připravíme tak, že na dva díly vody přidáme jeden díl krystalového cukru (takže například dva hrnky vody na jeden hrnek cukru). Na 360 g čerstvých brusinek postačí asi ¼ hrnku hotového cukrového sirupu. Voda s cukrem se vaří tak dlouho, až se její objem sníží na polovinu. Poté stačí brusinky pořádně promíchat v sirupu.

Sušené brusinky

Sušené brusinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Příprava na sušení

Ideální je, pokud máte doma mřížku na sušení ovoce vhodnou do trouby. Prodávají se i velice husté mřížky, takže ani tak malé ovoce, jako jsou brusinky, z nich nespadnou. V případě, že mřížku nemáte, vyložte plech pečícím papírem. Blanšírované, oslazené brusinky rozprostřete na mřížku či plech (i mřížku umístěte na plech). Ty brusinky, které se při blanšírování neotevřely, rozřízněte nožem.  Jednotlivé bobule by se vzájemně neměly dotýkat, aby mezi ovocem mohl cirkulovat vzduch.

Sušení brusinek

Bude trvat asi 8 hodin, než brusinky v troubě usušíte. Troubu přitom nastavte na co nejnižší teplotu to jde (většinou 50 až 60 °C). Po osmi hodinách brusinky zkontrolujte – měly by být zcela vysušené, ale přesto kožovité nebo poddajné. To, jestli jsou brusinky vysušené tak akorát, zjistíte až po jejich vychlazení. Studenou bobuli roztrhněte na poloviny – v místě přerušení by neměla být viditelná vlhkost.

Skladování brusinek

I když jsou brusinky správně usušeny, může v ovoci stále zůstat nějaká zbytková vlhkost. Sušené a vychlazené brusinky vložte do sklenic a naplňte je asi do dvou třetin výšky. Uzavřete sklenice a několikrát denně po dobu jednoho týdne protřepávejte. Toto přerozděluje bobule a také vlhkost, kterou mohou ještě obsahovat. Pokud se na koncích sklenic objeví kondenzace, ovoce ještě není dostatečně vysušené a je třeba je vrátit do trouby na několik hodin. Správně vysušené brusinky uchováváme ve vzduchotěsných nádobách mimo přímé světlo nebo teplo. Nyní je v pořádku naplnit sklenice až po okraj.

Brusinky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!