Starosti s ovocnou zahradou aneb když udeří mrazy

Říká se, že zahradníkova směna nikdy nekončí. A to ani když krajinu za okny přikryje jiskřivý sníh. A jak před všemi nástrahami chladných měsíců ochránit ovocné stromky? Pojďme si zopakovat pár jednoduchých rad.

Podíváme se na to, proč se kmeny stromů natírají nabílo, jak je to s kácením starých dřevin a co si počít se stromky, které jsme z jakéhokoliv důvodu nestihli zasadit.

Ovocné stromky sázíme jen do listopadu

Nezáleží na tom, jaké počasí venku panuje. Pokud jste nestihli mezní termín výsadby ovocných stromků, nesnažte se to napravit. Spíše věnujte pozornost tomu, jak zachovat dřeviny v co nejlepší kondici až do jara. Založte je a to tak, že je uložíte do alespoň 30 centimetrů hluboké rýhy v zemi. Kmínek a kořeny dobře zasypte hlínou – vše musí být dokonale zakryté! Zbylé části pak přikryjte chvojím nebo shrabaným listím.

A co se stromky už vysazenými? Pravidelně je zalévejte – ovšem jen v období, kdy nemrzne. Pravidlo je jasné – jeden stromek potřebuje deset litrů vody. Toto množství je více než dostatečné pro vytvoření jemného kořenové vlášení.

Bílou barvu do ruky – a nebojte se jí

Bílení kmenů vypadá na první pohled jako něco ze zahrádek našich babiček. Dnes bývá k vidění podstatně méně, uplatňuje se totiž zejména na starší stromy, které jsou náchylné k tvorbě mrazových trhlin vlivem proměnlivých teplot. Ovšem postiženy mohou být stromky jakéhokoliv věku. Bílý vápenatý nátěr však navíc velmi dobře působí proti některým přezimujícím škůdcům a sporám hub a na čas omezí i výskyt lišejníků, řas a mechů.

A jak je to s skácením? V tomto období budou práce vzhledem k absenci listů nejsnazší. Pokud je to možné, vykopejte stromy ven i s kořeny. Další možností je také provrtání pařezů několika dírami, do nichž nalijete speciální přípravek. Za několik měsíců mrtvé dřevo zapálíte a máte hotovo.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)