Smrž obecný: Drahá houba labužníků už roste

Smrž obecný

Už je to tady, s příchodem teplejších dní se v lese začínají objevovat hlavičky tolik ceněných smržů obecných. I přes fakt, že se jedná o vyhlášenou delikatesu mající údajně i léčivé účinky, jejíž cena se na trhu pohybuje klidně i kolem 4000 korun za kilogram, ji až tolik houbařů nesbírá. Možná je to dáno i tím, jak smrže vypadají. Jejich svraštělé kloboučky zrovna dvakrát ke sběru nelákají. Tedy jak koho. My se podíváme na vzhled smrže, místa jeho výskytu a samozřejmě i na jeho praktické využití.

Specifický vzhled

Smrž obecný je naprosto unikátní a fakticky nezaměnitelný. Splést si ho s jiným druhem hub je prakticky nemožné. Výška klobouku této houby může dosáhnout až 10 cm. Strukturálně nápadně připomíná včelí plásty. Příčné a podélné lišty na kloboučku oddělují hlubší jamky. Klobouk je dutý a ke třeni velmi těsně přirostlý. Co se týká barev, můžeme najít exempláře v mnoha různých odstínech. Typický je nažloutlý, do okrova až hnědavý. Někdy se setkáme s kloboukem šedavým majícím až červený nádech. Třeň může být široký až 4 cm a tradičně se odshora dolů rozšiřuje. Bývá bílý, případně jemně hnědavý.

Kde se smrž obecný tradičně vyskytuje?

Smrž je typickou jarní houbou, vyskytuje se od dubna do května. Jsou i roky, kdy se první plodnice objevují ještě dříve. Rostou spíše jednotlivě a na jednom místě se neposbírá nijak extrémně výrazní množství plodnic. Najdeme je zpravidla v listnatých a prosvětlených hájích. Někdy ale může být také i u polních cest, případně na okrajích lesů či u vodních toků. Výjimkou nejsou ani zahrady a parky. Vyrůst mohou i v mulčovací kůře, již si dovezete na zahradu.

Smrž obecný

Smrž obecný: Foto commons.wikimedia.org

Multifunkční využití smržů

Před použitím je zapotřebí smrže dokonale očistit. Nic jednoduchého, jelikož v pórovitých kloboučcích se zachytává spousta zrnek písku a zemina. Zapotřebí je smrže také důkladně povařit. Určitě je nemusíte kombinovat s žádnými výraznějšími surovinami, chuť dodají. Výborné jsou třeba s chřestem, čerstvými bylinkami nebo ranými bramborami. Uvařit lze ze smržů guláš, smaženici, případně je dát třeba do smetanové omáčky. A co takové nadívané smrže? Duté hlavičky k tomuto způsobu přípravy doslova lákají. Možné je i sušení. Ideálně se rozkrojí plodnice napůl a následně usuší.  

Smrž obecný: Náhledové foto commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.