Sibiřský ženšen svými vlastnostmi dokáže překvapit

eleuterokok

Pravý ženšen si vzhledem k jeho ceně může pro dlouhodobé užívání dovolit málokdo. Ovšem ten sibiřský je v tomto ohledu mnohem dostupnější. Pěstovat ho navíc lze s trochou šikovnosti i u nás a výroba nejrůznějších léčebných prostředků lidové medicíny není nijak těžká nai náročná na čas.

Sibiřský ženšen se správně nazývá Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus nebo také Acanthopanax senticosus), ale znát ho můžete také pod názvem americkým ženšen nebo všehojovec (ze slovenštiny). Patří mezi adaptogeny, ale nabídnout toho může mnohem víc

Co všechno umí sibiřský ženšen

Hodí se pro všechny, kdo cítí, že s nimi po fyzické nebo psychické stránce není něco v pořádku. Pomáhá na únavu, chlubí se protizánětlivými účinky, snižuje hladinu cukru v krvi, podporuje imunitu, působí proti infekcím dýchacích cest, pomáhá se zdravím pohlavních orgánů, zvyšuje vitalitu a stimuluje metabolismus. Při vnějším užití si také poradí s lupénkou a ekzémy.

Lidové recepty z eleuterokoku

V prodejnách se zdravou výživou (a v některých lékárnách) bývá obvykle k dostání ve formě prášku, případně již jak součást hotových doplňků stravy. Účinnou částí sibiřského ženšenu je jeho kořen. Ten má hnědožlutou a značně zapáchající dřeň, takže ani již nasušený nevoní příliš dobře.

eleuterokok

Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org

Pokud se rozhodnete eleuterokok pěstovat, sklízejte ho nejdřív druhým rokem po výsadbě a to nejlépe v září nebo v říjnu, kdy je obsah účinných látek největší. Nasušte ho při teplotě nejvýš 50 °C a to tak, aby byl dokonale vysušený. Takový kořen lze snadno rozdrtit na prášek. Mimochodem, už při sušení je vhodné rozdělit kořen na menší části, vezměte si k tomu rukavice.

Tinkturu lze ovšem připravit z kořenů čerstvých, jen je předtím důkladně operte od hlíny. Pak je vložte do sklenice a zalijte nejméně 60 % lihem. Na 250 gramů kořenů budeme potřebovat půl litru alkoholu. Příprava tinktury není nijak časově náročná, potřebuje totiž jen 10 dní. Každý den však musíte sklenici důkladně protřepat. Poté přeceďte a užívejte při výše uvedených potížích, a to v množství 10-15 kapek denně.

TIP: Lidé s vyšší hmotností nebo ti, kteří eleuterokok dobře snášejí, mohou denní dávku navýšit na 20-25 kapek tinktury. Užívejte v malé skleničce s vodou a to nejlépe ráno nalačno.

Čaj i mast z eleuterokoku

Tinkturu můžete použít také jako základ léčivých mastí. 20 ml tinktury vmíchejte do sto gramů své oblíbené masti, masťového základu nebo přímo do vyškvařeného sádla. Používejte na špatně se hojící místa, ekzémy nebo lupénku.

Při přípravě čaje pak použijte jednu lžíci sušeného kořene a ten uvařte v 500 ml vody. Sceďte a užívejte 15-30 ml třikrát denně. Nespotřebovaný odvar skladujte po scezení v lednici.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)