Seznamte se s ibiškovcem – populární rostlinou šestnáctého století

Není zcela jasné, zda je ibiškovec obecný původem z jihoasijských, západoafrických či etiopských oblastí, ale je dobře známo, že nejlepšími pěstitelskými regiony jsou subtropické a tropické zóny po celém světě. Tato rostlina příbuzná klasickému ibišku se sklízí v létě – a to několikrát, protože lusky pravidelně dorůstají. Tato fantastická zelenina vysoká 0,6 – 1,8 metru a někteří zahradníci ji pěstují jako atraktivní živé ploty.

Pěstování ibiškovce

Semena si můžete zakoupit v místním obchodě nebo online, ale je zde také možnost uložit si vlastní semena z předchozích rostlin. U nás se bude rostlině líbit především ve skleníku nebo v interiéru vašeho domu, protože miluje teplo. Semena nechte přes noc namočit a poté je umístěte 1,25 cm hluboko. Vaše semena budou potřebovat přibližně 6 až 18 dní na klíčení, v závislosti na teplotě. Když jsou vaše sazenice vysoké 10 – 15 cm můžete je transplantovat do zahrady. Poskytněte jim dostatek místa, od sebe vzdáleného asi 30 – 60 cm, aby mohly nové rostliny pohodlně prosperovat. Řádky by měly být 0,9 až 1,2 metru od sebe.

Umístění

Nejlepší místo pro ibiškovec je takové, kde tuto vysokou zeleninu nezastíní jiné rostliny. Nejlepší půda pro pěstování je úrodná, sypká a dobře kompostovaná s pH 6,5 až 7,6. Když jsou vaše sazenice vysoké 5 až 10 cm, naneste štědrou vrstvu mulče ve všech směrech. Dejte pozor, abyste kolem stonků vytvořili kruh – je nutné zabránit přímému kontaktu rostliny s mulčem. Takto budete udržovat ibiškovec před plevelem a udržíte vlhko během suchých a horkých dnů.

Teploty při pěstování

Ibiškovec vyžaduje teploty alespoň 15 ° C během noci a více než 29 ° C během dne. Ideální podmínky můžete dosáhnout ve sklenících. Nezapomeňte ale vybrat pro tuto rostlinku co nejslunečnější místo. Tyto rostliny potřebují nejméně 8 hodin plného slunce denně.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!