Sauronovo oko v lese: Ohnivec rakouský

Vyrážíte do lesů i touto dobou? Aby ne, v lese je vždycky příjemně, a to i v době, kdy neroste tolik hub jako přes sezonu. Přesto se ale můžete s některými potkat. Mnohé se sbírají a využívají. Vždyť ještě teď roste třeba čirůvka fialová, špinavá a mnohé jiné jedlé houby. Určitě příjemné bude ale také shledání se s některými vzhledově unikátními houbami, jež stojí i za pouhý pohled. Typickým příkladem je ohnivec rakouský. Tato výrazná oranžová houba je opravdu unikátní, a to v mnoha ohledech. My se podíváme na charakteristiku ohnivce rakouského, na to, kde roste, a také se zaměříme na houby, s nimiž je možná záměna.

Ohnivá barva a typický tvar

Základním znakem ohnivce rakouského je bezesporu velmi sytě červeně zbarvená oblast rouška. Ta je plstnatá až načervenalá, za vlhkého počasí spíše bělavě. Při usychání plodnice dochází k cípovitému rozpraskání okraje houby. Sarcoscypha austriaca má plodnice velké od 25 do 100 mm. Na počátku mají polokulovitý tvar, později jsou spíše pohárovité, případně mají tvar misky. Třeň je většinou ukrytý v mechu, nicméně tvarově odpovídá válci a je velký od 4 do 12 mm. Dužnina je tenoučce masitá a nevyznačuje se takřka žádnou vůní a chutí. Ohnivec rakouský je nejedlý a jeho kuchyňská hodnota, je tedy nulová. 

Ohnivec rakouský

Foto: Zdeněk Pelda

Kdy a kde roste?

Setkat se ohnivcem lze již od konce října, kdy udeří první mrazy. Tradičně roste nejhojněji přibližně od dubna do března. Jde o houbu, které mrazy rozhodně nevadí. Většinou jej najdeme na větvičkách spadených listnatých stromů, které jsou již potažené mechem. Nejčastěji roste v pahorkatinách a nížinách. V podhorských oblastech se s ním příliš často nesetkáváme.

Ohnivec rakouský

Foto: Zdeněk Pelda

Záměna ohnivce rakouského za jinou houbu

Tradičně se dá splést s ohnivcem šarlatovým (Sarcoscypha coccinea). Ten má vnější stranu plodnic nápadně bělavou díky miniaturním zakrouceným chloupkům. Této ohnivec má navíc minimální, případně žádný třeň. Jinak ještě výhradně pod lipami rostou ohnivce jurské (Sarcoscypha jurana). Ty mohou dorůst výšky až 15 cm. Třeň u těchto hub také zpravidla chybí. Jinak existuje i ohnivec rakouský žlutý (Sarcoscypha austriaca var. lutea) mající žluté rouško.

Náhledové foto: Zdeněk Pelda

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.