Rostlinné terárium: návod, jak o něj pečovat

Rostlinné terárium

Pěstovat rostliny ve skleněné nádobě – to je rostlinné terárium. Jedná se o velice atraktivní záležitost. Ne všechny rostliny jsou ale schopné v takovém prostředí přežít. Péče o tato terária není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Stačí dodržovat několik základních pravidel a můžete se těšit z uklidňujících účinků tohoto malého světa ve skle. Někdy se jedná dokonce o uzavřené nádoby, které si žijí vlastním životem (jsou například schopny samozavlažování).

Péče o rostlinné terárium

Jak založení, tak péče o rostlinné terárium nejsou složité. Je velmi důležité zvolit rostliny, které mají stejné požadavky na světlo nebo na zálivku. Existují rostliny, které vyžadují ornamentní vlhkost, ale také ty, kterým se daří spíše v suchu. Je jasné, že těm by se v jedné skleněné nádobě spolu nelíbilo. Buď byste museli vyhovovat podmínkám pro pěstování jedné nebo druhé rostliny, což by znamenalo úhyn jedné z nich. V případě, že byste se snažili o kompromis, nedařilo by se ani jedné z rostlin.

TeráriumTerárium

Foto: Pixabay

Kam s terárii?

Největší problémy uzavřených terárií spočívají v nadměrném světle a teple. Nikdy bychom je neměli umisťovat na přímé slunce. Okenní parapety tedy nejsou vhodným místem pro tento druh terárií. Raději zvolte jiné světlé místo bez přímého slunečního záření. Postavte jej 1 metr od okna orientovaného na sever, 3 metry od východně orientovaného okna a dokonce 5 metrů od okna orientovaného na jih. To otevřená terária zase milují světlo, a proto je dejte na plné nebo částečné slunce. Nedostatek světla poznáte podle toho, že se rostliny začnou natahovat za světlem. U sukulentů to znamená nepřirozený růst do výšky.

Zálivka

Otevřená terária sestávají z kaktusů a sukulentů, proto je od března do října zaléváme v množství jedna čajová lžička vody na rostlinu, a to jednou za týden. V zimě zaléváme jednou za šest týdnů ve stejném množství. Uzavřená terária jsou jiný případ. Do určité míry jsou tato terária samozavlažovací. To, že je potřeba je zalít, poznáte podle výšky linie kondenzace. Jeli vyšší než třetina délky nádoby, vody je přespříliš (odstraníte ji otevřením nádoby – vnitřek otřete suchým hadříkem). Pokud je kondenzace velmi malá, je načase přidat lžíci vody.

Stříhání rostlin

Jakmile se listy rostlin začnou dotýkat okraje nádoby, je načase je ostříhat. Všechny odstřihnuté části rostliny odstraňte ihned. Stejně tak se zbavujte plesnivých nebo poškozených částí rostlin.

Řešení problémů

Jedním z nejčastějších problémů je příliš vlhký vzhled rostlin a jejich zbarvení dohněda. Je to způsobeno velkým množstvím světla. Najděte proto rostlinám nové stanoviště a přebytečnou vodu setřete ze stěn nádoby. Odumřelé a poškozené listy a stonky odřízněte a odstraňte. Vybledlý mech oživíte lžící vody. V případě, že objevíte plíseň, setřete ji a nechte víko otevřené pět minut, aby mohl proudit vzduch.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/how-to-look-after-a-terrarium/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!