Rostlina žloutne a opadává: Postup, co teď

Zvadlé

I když jsou rostliny oblíbenou součástí interiéru, existují domácnosti, které je nevedou. Avšak pěstování pokojových i zahradních rostlin je velmi oblíbené, o čemž svědčí dostatek rad na sociálních sítích. Někdy si můžeme na svých pokojových rostlinách všimnout, že i přes veškeré úsilí žloutnout a začínají opadávat. Vzhledem k blížícímu se jaru stojí za to prozkoumat příčinu zhoršeného stavu rostlin a zabránit jejich dalšímu padání.

Dostatek místa v květináči

Rostliny potřebují dostatek místa pro svůj zdravý růst. Velký kořenový bal na malém prostoru znamená vždy problémy s růstem. A právě proto je potřeba všechny pokojové rostliny přesazovat do větších květináčů. Menší rostliny bude třeba přesazovat každoročně, ty větší nebo pomaleji rostoucí postačí přesadit každé dva až tři roky. Pokud je květináč plný kořenů, minerály v půdě se rychle vyčerpávají, a to se samozřejmě projeví na stavu rostliny. Jestliže listy žloutnou, je zapotřebí vyměnit nejen květináč za větší, ale také půdu v něm.

Zvrásnění a opad listů

Vrásčité listy, které opadávají, jsou známkou toho, že jsme rostlinu přelili. Přebytečná voda zabraňuje přístupu kořenům ke kyslíku. V případě, že je vaše rostlina podmáčená se jako první řešení jeví přestat zalévat. Poté, co půda trochu vyschne, vyjměte kořenový bal a zkontrolujte, zda nebyl napaden plísní. Pokud ano, nahraďte veškerou půdu za novou a kořeny ošetřete fungicidem. Po umístění do nového květináče nezalévejte aspoň jeden týden.

Vadnutí

Vadnutí: Foto Pixabay

Špičky listů vysychají

Suché špičky listů jsou známkou toho, že rostlina nemá tolik vlhkosti, kolik potřebuje. Tento jev je nejčastější během topné sezóny, kdy je v domácnostech obecně sušší vzduch. Rostliny můžete přesunout na chladnější místo, ale také se můžete pokusit zvýšit vlhkost v okolí rostlin. Dejte pod květináče misku plnou keramzitu či kamínků a vody – hladina vody se nesmí dotýkat dna květináče.

Základem je drenážní vrstva

Abychom zabránili přelití rostlin, vyplatí se v květináčích vytvořit drenážní vrstvu. Nejprve musíte na dně květináče vytvořit odtokové otvory (pokud je nemají), které umožní volnému odtoku přebytečné vody ke dnu. Jako drenážní vrstvu využijte kamínky, keramzit, kousky rozbité keramiky a podobně.

Postarejte se o tropické druhy

Pokud chcete mít rostlinu, která se jen tak v domácnostech nevidí, můžete sáhnout i po těch tropických. Pravdou ale je, že jejich požadavky mohou být trochu odlišné. Tropické rostliny obvykle vyžadují vyšší teplotu a poměrně dost vlhkosti. Když uvidíte suché špičky listů rostlin, je to znamením nízké vlhkosti. Můžete využít zvlhčovačů vzduchu, ale stačí časté kropení čistou vodou.

Chloróza: zákeřná choroba rostlin

Aby vaše rostliny správně rostly, potřebují k tomu také hnojiva. Jejich aplikací zajistíme nejenom bujný růst, ale také vhodné podmínky, které jsou potřeba pro uskutečnění nezbytných procesů. Jedním z těchto procesů je fotosyntéza. Pokud rostlina neprodukuje chlorofyl potřebný pro fotosyntézu, trpí onemocněním, které označujeme jako chloróza. Obvykle se vyskytuje v důsledku nedostatku dusíku nebo draslíku. K zastavení tohoto procesu stačí rostlině poskytnout hnojivo obsahující draslík a dusík.

Listy chřadnou

Vadnutí listů je běžný jev, který je obvykle doprovázen opadáváním listů. Zodpovědnost za to má nedostatečná zálivka. Je potřeba zvýšit množství zálivky popřípadě její frekvenci. Podklad většiny rostlin by měl být vlhký, nikoli ale mokrý.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/domov/co-delat-kdyz-pokojove-rostliny-chradnou-naucte-se-rec-rostlin.A090223_193946_hobby-domov_mce

Zvadlá: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!