Ředkvičky a jejich pěstování krok za krokem

Ředkvičky

Ředkvička je jednou z nejrychleji klíčících rostlin, které si můžete zasadit. Je ideální pro první pěstování s dětmi, protože nejenže rychle uvidí rostlinku, ale pokud se o ni budou správně starat, mohou si na ní také pochutnat. Jejich pěstování není nijak složité, stačí dodržet jen opravdu obecné podmínky.

Výsev semen

Před samotným výsevem je dobré prokypřit půdu. Výsev můžete provádět doma do květináče, nebo rovnou ven, do zahrady. Do půdy můžete přidat vrstvu odleželého kompostu, není to ale nutností. Ven sadíme asi dva týdny po posledním mrazu. Semínka sadíme asi 1 cm hluboko. Vzhledem k tomu, že ředkvičky mají opravdu malá semínka, sadíme je obvykle tak, že semínka „nasolíme“ do připraveného řádku. Můžete je smíchat s trochou písku, abyste získali větší rozestupy. Až semínka vyrostou, je dobré je vyjednotit (protrhat) tak, aby každá rostlinka měla pro sebe prostor dva až tři centimetry.

ŘedkvičkyFoto: Pixabay

Tip pro pěstování

Vzhledem k tomu, že ředkvičky rostou opravdu rychle, můžete je vysadit mezi pomaleji rostoucí rostliny (jako je například cukety, tykev, okurky či papriky). V okamžiku, kdy tyto rostliny budou potřebovat prostor pro růst, budou již ředkvičky připravené ke sklizni. Existují různé odrůdy ředkviček, některé jsou vhodné pro raný výsev, jiné zase pro pěstování v průběhu léta, nebo dokonce na podzim.

Klíčení semen

Semínka ředkviček obvykle vyklíčí tři až čtyři dny po výsadbě, nicméně pokud semínka zasejete do studené půdy, může to trvat o něco déle – klidně i deset dní. Jakmile se objeví pravé listy (podobají se listům, jaké mají ředkvičky, které jsou již zralé) můžete začít s jejich protrháváním. Vybírejte vždy největší a nejsilnější sazenice, které necháte v zemi. Dopřejte jim dostatečný prostor – mezi jednotlivými rostlinami ideálně 2 cm mezery

Je nutné hnojení?

Záleží to samozřejmě na typu půdy, ve které ředkvičky rostou. Obvykle není hnojení třeba. Pokud k němu ale přistoupíte, stihnete to pouze jednou – vzhledem k tomu, že ředkvičky rostou tak rychle. Použijte hnojivo s nízkým obsahem dusíku, abyste podpořili růst kořenů.

Sklizeň

Ředkvičky je dobré sklidit dříve, než vykvetou, protože pak už jejich kořeny nejsou chutné. Raději je sklízejte dříve, než později, aby si zachovaly svou dobrou a šťavnatou chuť. Ředkvičky sklízíme tak čtyři týdny po výsadbě. Při sklizni se můžeme řídit velikostí ředkviček: tu lze zkontrolovat tak, že z horní části kořene jemně setřete půdu. Ideální velikost je kolem dvou centimetrů. Dostatečně velké ředkvičky vytáhněte za spodní část listů ze země.

Zdroj: https://www.urbangardengal.com/radish-plant-growth-stages/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!