Rakytník: nenáročný strom se zázračnými plody

Rakytník

O plodech rakytníku si myslíme, že jsou téměř zázračné. Mají nám pomoci podpořit imunitu, protože obsahuje spoustu vitamínu C. To ale nemusí být jediný důvod, proč bychom rakytník měli pěstovat. Tato dřevina totiž na zahradě vypadá velice atraktivně. Nabízí stříbřitě zelené listy, které svým podlouhlým tvarem tak trochu připomínají listy rozmarýnu. Jakmile se vytvoří oranžovo-červené plody, je na co se dívat. Avšak pozor, některé odrůdy rakytníku mohou mít trny, což znesnadňuje sklizeň plodů.

Výběr stanoviště

Tím prvním, co byste měli při pořizování rakytníku zvážit, je to, jestli mu dokážete poskytnout potřebné podmínky k růstu. Tím základním je vybrat vhodné stanoviště, protože na tom závisí život rostlin. Rakytník není náročný na půdu, poroste i na málo úrodné a suché půdě. Vzhledem ke středomořskému původu mu nevadí ani slané půdy a změny půdní vlhkosti. To znamená, že pěstovat jej můžete téměř kdekoli, kde je slunce. To je důležitá podmínka pro růst rakytníku. Vyhýbejte se ale také těžkým půdám, které mají tendence k podmáčení. Vzhledem k tomu, že mu nevadí ani znečištění ovzduší, může být tato rostlina pěstována u silnic nebo v městském prostředí.

Rakytníková šťáva

Foto: Pixabay

Podmínky pro pěstování

  • Slunné stanoviště.
  • Nepodmáčená půda.
  • Půda by neměla být těžká ani jílovitá.

Pěstování rakytníku

Rakytník může dosáhnout výšky až 6 metrů, takže není vhodné jej umístit pod již rostoucí stromy (které by navíc stínily). Rakytník je dvoudomá rostlina, což znamená, že pokud chcete sklízet plody, je zapotřebí pěstovat vedle sebe dva stromy: jeden samčí a jeden samičí. Jeden samčí keř vystačí k opylení až šesti samičích (doporučuje se vysadit minimálně dva samičí keře na jeden samčí). Rakytník nemá rád společnost jiných rostlin, proto se nehodí do malých zahrad. Dobře si rozmyslete, kam rakytník vysadíte, protože nemá rád přesazování.

Péče o rakytník

Rakytník je nenáročná rostlina. Obvykle jej nenapadají žádní škůdci ani choroby. Každé tři až čtyři roky je můžete přihnojit (například kompostem).

Sklízení

Sklízení plodů nemusí být nic jednoduchého. Tak zaprvé tyto bobule chutnají ptákům, kteří jich dokážou spotřebovat mnoho. Dále pak jsou plody měkké a pevně drží na stopkách, což vede k tomu, že při snaze odtrhnout je, se plod často rozbije a šťáva vyteče. Sklizeň mohou znepříjemňovat i ostré trny, proto se vyplatí hledat pro pěstování beztrnné odrůdy. Ovoce ale snadno vydrží na stromech až do zimy. Proto spousta zahradníku upřednostňuje jejich sběr až po zmrznutí, protože tím ztrácí svou měkkost.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-uprawiac-rokitnik,nId,4914368

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!